SEC, Bu Web3 Coin Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Ripple arasındaki son yasal anlaşmazlığın ardından, kurum, şimdi dikkatini bir web3 coin projesine yönlendirdi. SEC, odağını Blockchain güvenlik şirketi olan Quantstamp’a çevirdi ve altı yıl öncesine uzanan ihlal iddialarıyla ilgili suçlamalar yaptı. Komisyon, Quantstamp’ın yatırımcıları, token değerinin projenin başarısıyla orantılı olarak artacağı vaadinde bulunarak ikna ettiğini ileri sürüyor. İşte detaylar…

SEC, altcoin kuruluşlarının peşini bırakmıyor

SEC, 21 Temmuz’da yayınladığı bir ihtarnameye göre Quantstamp’ı 2017’de kripto menkul kıymetlerin kayıtsız bir ilk para arzını (ICO) yürütmekle suçladı. Girişimin, akıllı sözleşmelerin otomatik güvenlik denetimleri için bir Ethereum Blockchain teknolojisinin geliştirilmesini desteklemek amacıyla yaklaşık 5.000 yatırımcıya QSP tokenleri satarak 28 milyon dolardan fazla para topladığı iddia ediliyor. Quantstamp, QSP alıcılarını, tokenlerin değerinin işletmenin başarısına paralel olarak artacağı vaadiyle cezbetmekle suçlanmakta. Yakın tarihli bir Komisyon basın açıklamasına göre, ICO’nun ardından şirket, tokenlerin üçüncü taraf kripto varlık ticaret platformlarında ticaretini sağlamak için adımlar attı.

Komisyona göre, QSP’nin kayıtsız satışlarının kayıttan muaf olduğunu iddia etmesine rağmen, Quantstamp herhangi bir muafiyet için gereklilikleri yerine getiremedi. Quantstamp, Komisyon’un bulgularını kabul etmeden veya reddetmeden suçlamaların bir sonucu olarak bir uzlaşmayı kabul etti. Uzlaşmanın şartlarına göre, işletme yaklaşık 2,5 milyon dolar tutarında disgorgement ve ihtiyati faizin yanı sıra 1 milyon dolar sivil ceza ödemek zorundadır.

Web3 coin ile ilgili sorun tam olarak nedir?

Platform, ilk coin arzından (ICO) elde ettiği parayı, otomatik akıllı sözleşme güvenlik denetim platformunu “geliştirmek ve pazarlamak” için kullanmayı amaçlıyordu. Komisyon kararı, kuruluşun Quantstamp’ın hizmetinin “büyük pazar potansiyelini” vurguladığı ve QSP alıcılarının tokenlerinin değerinin yükselmesini beklemelerine yol açtığı sonucunu vurguladı. Düzenleyici Komisyona göre, Quantstamp, kuruluşun menkul kıymet olarak değerlendirdiği QSP tokenlerinin ihracını ve satışını kaydettiremedi.

SEC’in emri, Quantstamp’ın federal menkul kıymetler yasalarının kayıt hükümlerini ihlal ettiğini tespit etti. Quantstamp, komisyonun bulgularını kabul veya reddetmeksizin, bir durdurma ve reddetme emri vermeyi ve 1.979.201 dolarlık disgorgement, 494.314 dolarlık ön yargılı faiz ve 1 milyon dolarlık bir sivil ceza ödemeyi kabul etti. Buna ek olarak, kararname etkilenen yatırımcılara geri ödeme yapmak için bir “Adil Fon” kurulmasını öngörüyor. Buna ek olarak şirket, kendi QSP token varlıklarını Adil Fon yöneticisine devretmeyi ve tokenlerin “kalıcı olarak devre dışı bırakılmasını veya imha edilmesini” kabul etti.

Quantstamp, akıllı sözleşme güvenlik denetimini desteklemiyor

Quantstamp, Haziran 2019’daki dağıtımından bu yana otomatik akıllı sözleşme güvenlik denetimini artık yönetmiyor veya aktif olarak desteklemiyor. İlginç bir şekilde, bu uzlaşmaya, bir ABD bölge yargıcının Komisyon’un Ripple’a karşı XRP tokeninin satışına ilişkin iddiaları hakkında uzun zamandır beklenen kararı vermesinden yaklaşık bir hafta sonra varıldı.  Mahkeme, XRP’nin bir yatırım sözleşmesi ve dolayısıyla federal yasalar kapsamında bir menkul kıymet olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini belirlemek için Howey testini uyguladı.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, borsalarda işlem gören XRP bir menkul kıymet olarak kabul edilmezken, varlığın kurumsal satışları kayıtsız bir menkul kıymet teklifi olarak kabul edildi.  Benzer bir şekilde Komisyon, QSP alıcılarının “Quantstamp’ın çabalarından makul bir kâr beklentisi” olduğunu ve bunun da Blockchain güvenlik şirketine karşı iddialara yol açtığını belirtti. Şu anda QSP fiyatı yüzde 7’lik bir düşüş yaşamış halde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx