Bu vitaminin fazlalığı kalp krizi riskini yüzde 60 artırıyor:

Ohio’daki Cleveland Kliniğinden bilim insanları şunu buldu: Bu faktörlerden biri metabolitler olabilir; hücreler, dokular ve organlardaki metabolik ürünler.

Araştırmacılar yüksek dozda vit. Nikotinik asit olarak da bilinen B3, önemli ölçüde daha yüksek kalp krizi ve felç riskiyle ilişkilidir. Çalışmanın yazarları 2.331 Amerikalı ve 832 Avrupa ülkesi sakininden kan örnekleri topladı. Deneye katılanlar kalp sağlıklarını incelemeyi planladılar. Bilim insanları daha sonra kanı metabolitlerin varlığı açısından analiz etti ve hastaları üç yıl boyunca takip ederek kalp krizlerini ve felçlerini ayrı ayrı kaydetti. Deneye katılanların 4PY metabolitinin seviyelerinin arttığı ortaya çıktı. Ortalama olarak felç ve kalp krizi geçirme olasılıkları %60 daha fazlaydı.Bu metabolit, aşırı nikotinik asit olan B3 vitamininin parçalanmasından sonra ortaya çıkıyor.

Analizin ardından bilim insanları kemirgenler üzerinde deneyler yaptılar. Aşırı miktarda 4PY’nin damar iltihabını tetikleyebileceği ortaya çıktı. Ve çeşitli kalp ve damar hastalıklarından uzak değildir. Yeterli miktardaki nikotinik asitin, kolesterolü düşürmek gibi sağlığa faydaları vardır. Ayrıca son zamanlarda yaşlanma sürecini yavaşlattığı ve bilişsel işlevleri iyileştirdiği iddia edilen çeşitli besin takviyelerine sıklıkla eklenmektedir. Bazı ülkelerde gıda ürünleri bu vitaminle özel olarak zenginleştirilmiştir. Bu nedenle birçok insanda aşırı miktarda nikotinik asit bulunur.

Araştırmanın yazarları şunu vurguluyor: “Araştırmanın ana sonucu, niasin içeren ürünleri tamamen terk etmeniz gerektiği değil, gerçek şu ki, yanlış olan un ve tahılları vitaminlerle zenginleştirme uygulaması …

-Doktora danışmadan besin takviyeleri yardımıyla ilaç tedavisi”.

Bilim adamları ayrıca araştırmalarının sonuçlarının damar iltihabını önlemeye veya azaltmaya yardımcı olacak yeni tekniklerin temelini oluşturacağını umduklarını da ifade etti. Araştırmacılar, nikotinik asidin “kötü” kolesterolü azaltmak için çalışan bir araç olarak kullanımını sorguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx