Bilgisayar fiyatlarında bu yıl yüzde 25 artış bekleniyor

HP TR. Genel Müdürü Serdar Urçar, pazara dair “Globalde bilgisayar pazarı 225 milyar dolar büyüklüğe ulaştı. Türkiye’de 2.5 milyar dolarlık kişisel bilgisayar pazarı var ve adet olarak 3 milyon adede ulaştık.” dedi. Bilgisayar pazarında fiyatların bu yıl genelinde yüzde 25 artması bekleniyor.

Tüketici elektroniği sektörü Türkiye’de güçlü büyümesini sürdürdü.

Gündem Teknoloji programına katılan Amerikan bilgisayar, yazıcı ve baskı sistemleriyle donanım üreticisi HP TR. Genel Müdürü Serdar Urçar sektöre dair “Dünyada kişisel bilgisayar pazarı yüzde 14 küçülürken Türkiye’de sektör büyüdü. Tüketici bilgisayar pazarı yüzde 36, kurumsal bilgisayarlarda pazarın büyümesi yüzde 16 oldu. HP yüzde 164 büyüme yakaladı bu da oyun bilgisayarı kategorisinden geldi. Oyun sektöründeki gelişim HP bilgisayar satış adetlerine yansıdı. HP Türkiye, 2023’ü Türkiye’de pazarı birincilikle kapadık. Türkiye’de bilgisayar pazarı toplam 3 milyon adetlerde. Oyun pazarında ise yüzde 24 pay ile birinci sıradayız. Globalde bilgisayar pazarı 225 milyar dolar büyüklüğe ulaştı. Türkiye’de 2.5 milyar dolarlık kişisel bilgisayar pazarı var ve adet olarak 3 milyon adede ulaştı” bilgisini verdi.

“TÜRKİYE’DE YAZICI PAZARI YÜZDE 7 BÜYÜMEYLE 250 MİLYON DOLARA ULAŞTI”

Bloomberg’den Hande Berktan’ın haberine göre, Türkiye’de yazıcı pazarına ilişkin HP TR. Genel Müdürü “Yazıcı pazarı yüzde 7 büyüdü ve 250 milyon dolarlık bir pazar. Dünya genelinde yazıcı pazarı ise 38 milyar dolar civarında. Globalde HP yazıcı pazarı 7 milyar dolar ekonomik büyüklüğe sahip.” dedi.

“BİLGİSAYAR FİYATLARINDA BU YIL, YÜZDE 25 ARTIŞ BEKLENİYOR”

Tüketici elektroniğinde fiyat eğilimine dair Serdar Urçar “Yapay zeka mega bir trend. Tüm endüstriye yön veren etken üretken yapay zekayı konuşuyoruz. Üretken yapay zekanın kişisel bilgisayarlarda ciddi büyüme sağlamasını bekliyoruz. Türkiye’de geçen yıl sağlanan büyümenin üstüne bu yıl seçim sonrası ilave mali sıkılaştırma tedbirleri nedeniyle pazarda yüzde 5 ile yüzde 10 arası bir daralma bekleniyor. Yazıcı tarafında fiyatların daha sabit kalmasını beklemiyoruz.” dedi.

Serdar Urçar “Bu yıl bilgisayarlarda TL bazında yüzde 25 civarı fiyat artışı bekleniyor. Yapay zeka misyonumuz var. Yazıcı tarafında ise fiyatlarda yüksek artış beklemiyoruz. Fiyatlar sabit kalacaktır.” açıklamasını yaptı. Firma, sürdürülebilirlik politikaları kapsamında iklim değişikliğiyle aksiyonlar, insanlara yönelik aksiyonlar ve 2030 yılına kadar karbon emisyonunu yüzde 50 azaltma hedefleri var. Şirket aynı zamanda 2030 yılına kadar ürün ambalajlarının yüzde 75’inin döngüsel olmasını benimsemiş.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx