YTB’nin Yurt Dışı Vatandaşlar Burs Programları 1 Ağustos 2022 tarihinde son buluyor

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından yurt dışında yaşayan vatandaşların eğitim hayatlarını desteklemek ve genç neslin gelişimine katkı sunmak için farklı alanlarda hazırlanan burs programları 1 Ağustos 2022 tarihinde son buluyor.

YURT DIŞINDAKİ TÜRK ÇOCUKLARINA TÜRKÇE ÖĞRETİMİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

 YTB, yurt dışında yaşayan Türk çocuklarına anadilleri olan Türkçeyi ve Türk kültürünü öğretecek eğiticileri yetiştirmek gayesiyle “Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı”nı hayata geçiriyor. Programa yurt dışında daimi oturum hakkına sahip olanlar, ikili vatandaş ve Mavi Kartlılar başvurabilecek. Yüksek Lisans eğitiminin ders devirleri Türkiye’de belirlenen üniversitelerde yüz yüze eğitim biçiminde gerçekleştirilecek.

Programa kabul edilecek adaylardan, mezuniyetleri sonrasında yaşadıkları ülkelere dönerek, Türk çocuklarına anadillerini öğretme konusunda roller üstlenmeleri bekleniyor.

YURTDIŞI VATANDAŞLAR LİSE BİTİRME MUVAFFAKİYET BURSU

Yurt dışında yaşayan gençler ortasında lise eğitimini bitirme oranları ve lise muvaffakiyet oranları her geçen gün artıyor. YTB de gençlerin lise eğitiminde muvaffakiyetlerini “Yurtdışı Vatandaşlar Lise Bitirme Başarı” Bursu programı ile ödüllendirerek onları teşvik etmeyi amaçlıyor.

Programa bulundukları ülkelerde bitirme imtihanlarını (Abitur, Baccalauréat, Matura gibi) başarılı olarak tamamlayanlar, bitirme imtihanı olmayan ülkelerden lise diploması bulunanlar başvurabilecek. Burslardan 1 Ağustos 2022 tarihine kadar mezun olan vatandaşlar ve mavi kart sahipleri yararlanabilecek. Program kapsamında her büyükelçilik ve başkonsolosluk bölgesinde  en başarılı öğrenci, bu tek seferlik burs imkanından faydalanabilecek.

 PROF. DR. FUAT SEZGİN ÜSTÜN MUVAFFAKİYET BURSU

 Fen, mühendislik, sıhhat, toplumsal ve beşeri bilimler alanlarında; lisans, yüksek lisans yahut doktora programından mezun olan yurt dışındaki vatandaşlar da “Prof. Dr. Fuat Sezgin Üstün Muvaffakiyet Bursları” kapsamında desteklenecek. Burs programından ülkelerin not sisteminde en az yüzde 80 başarılı olan, vatandaşlar ve mavi kart sahipleri yararlanabilecek. Program burs başvuruları tamamlanana kadar mezun olabilecek adayların müracaatına da açık.   

TEZ VE ARAŞTIRMA BURSU

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar ortasında doktora ve yüksek lisans yaparak başarılı çalışmalara imza atanlar YTB’nin “Tez ve Araştırma Bursu” ile ödüllendiriyor. Yurt dışında bir yüksek lisans yahut doktora programına kayıtlı, tez evresinde ya da tez evresine geçmek üzere olan adaylar bu programdan yararlanabilecek. Adayların yurt dışında yaşayan vatandaşları ilgilendiren mevzularda yaptıkları tez araştırmaları değerlendirmeye alınacak.

BURS PROGRAMLARINA SON MÜRACAAT TARİHİ 1 AĞUSTOS 2022 

Programlara müracaatlar 1 Ağustos 2022 tarihine kadar “basvuru.ytb.gov.tr”  sayfasından alınacak. Burs programları hakkında ayrıntılı bilgileri ise https://www.ytb.gov.tr/yvburslari/ sayfasından ulaşılıyor.

KAYNAK: HABER7