Vučić: Barış ve istikrarı korumak için Brüksel’e gitmeyi planlıyorum

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić, Kosovalı Sırplara kimlik ve plaka dayatması tansiyonunun akabinde birinci sefer Kosova Başbakanı Albin Kurti’yle bir ortaya gelecek. Vučić, 18 Ağustos’ta Brüksel’de yapılması planlanan görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada “Barış ve istikrarı korumak için Brüksel’e gitmeyi planlıyorum” dedi.

“Kimseyi tehdit etmiyoruz. 1999 BM Güvenlik Kurulu Kararı ve 2013 Brüksel Mutabakatı da dahil olmak üzere milletlerarası kurallara ve milletlerarası kamu hukuku normlarına hürmet gösterilmesini sağlamak istiyoruz” diyen Vučić, Kosova’da Sırp Belediyeler Topluluğu kurulmasıyla ilgilendiğini de kelamlarına ekledi.

Vučić, Brüksel’de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD idaresinin Batı Balkanlar özel temsilcisi Gabriel Escobar ile görüşeceğini de belirtti. AB Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, geçen ay Kosova ve Sırbistan ortasında tansiyonun artmasının akabinde taraflara Brüksel’de bir ortaya gelmesi daveti yapmıştı. (DIŞ HABERLER)