Van’da evlat nöbetindeki anne: Kandil’in yolunu kapattık

Van’da çocukları PKK tarafından kaçırılan ailelerin aksiyonu 40’ıncı haftada da devam etti.

Cumhuriyet Caddesi’nde bir ortaya gelen aileler, ellerinde Türk bayrakları, çocuklarının fotoğrafları ve üzerinde ‘Dağları kurtlara, kuşlara bırakın’, ‘Çocuklarımızı istiyoruz’, ‘Anneler nöbette’, ‘Artık kâfi, yakamızdan düşün’, ‘Çocuklarımız kimsenin piyonu olmayacak’ yazılı dövizlerle yürüyüş yaptı.

HDP binasına kadar yürüyen aileler için polis de güvenlik tedbiri aldı. Aileler, binanın önünde “Kahrolsun PKK, iş birlikçi HDP”, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganları attı.

Yüksek sese para cezası

HDP Vilayet Başkanlığı binası önüne gelen ailelerin sesini bastırmak için müzik açıldı. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı grupları, çalınan müzikle ilgili ölçüm yaptı.

Ölçümlerde müzik sesinin yüksek olduğu belirlenip daha evvelki haftalarda olduğu üzere para cezası kesildi.

“Bayram geldi gitti, daima gözümüz yolda”

İstanbul’da 8 yıl evvel oğlu terör örgütü PKK mensupları tarafından dağa kaçırılan Saliha Mert gözyaşlarıyla konuşarak, “Yetiş Mert’in annesiyim. 8’inci seneye girdi. Bayram geldi gitti daima gözümüz yolda. Çalan telefona, çalan kapıya koşuyoruz, tahminen Yetiş’imden bir haber alırım diye. Maalesef 8 yıldır yalnızca vefatını bana söylemişler. Biz anneler kararlıyız. Benim oğlum 17 yaşındaydı. Benim oğlum dağa gitmiş olabilir diğer çocuk gitmesin. Öteki yuva yıkılmasın. O yuvaya ateş düşmesin” dedi.

“Kandil’in yolunu kapattık”

Mert, “Belki oğlum geri gelmeyebilir lakin diğer annelerin canı yanmasın. HDP’yi bitirmeden durmayacağız. Öteki evlat gitmeyecek ben buna seviniyorum. Biz onların Kandil yolunu kapatmışız. Öbür çocuk gitmiyor, diğer anneler gözyaşı dökmüyor. Öbür gözler yollarda kalmıyor. Benim gözüm ölene kadar yolda kalacak. Yetiş’imi bekleyeceğim” diye konuştu.

“Hayallerimizi çaldılar”

DHA’nın haberine nazaran oğlunun 7 yıl evvel kaçırıldığını, üniversitede okuduğunu ve öğretmen olmak istediğini belirten Güllü Ereğli, çocuklarını istediklerini söyleyerek, “Çocuklarımızın Kandil’de ne işi var? 1-2 yıldır nöbet tutuyoruz. Bu milletvekilleri demedi ki bu anneler ne yapıyor, ne istiyor? Çocuklarımızı istiyoruz. Ciğerimizi yaktılar, hayallerimizi çaldılar. Dünyamızı yıktılar. HDP’den ne beklenir? Oğlum gel, devletimize teslim ol” dedi.