Ürküten açıklama: Fazladan vefatlar on kat arttı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Kümesi Üyesi Güçlü Yaman, Sıhhat Bakanlığı’nın dün yayımladığı 25 Temmuz-1 Ağustos datalarını, “Geçen yıl Delta dalgası yaşanırken fazladan vefatlar resmi Covid-19 ölümlerinin iki katı civarındayken bu oran bu yıl on katına kadar çıktı” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı bilgilere nazaran 25 Temmuz-1 Ağustos tarihleri ortasında haftalık olay sayısı 406 bin 322 olarak tespit edilirken, anılan tarihlerde 337 kişi hayatını kaybetti.

Verileri “ürkütücü boyutlarda” tabiriyle kıymetlendiren Prof. Dr. Bengi Başer, “25 Temmuz – 1 Ağustos haftası Sıhhat Bakanlığı bilgileri bile ürkütücü boyutlarda; 406 bin 322 kişinin testi müspet çıkarken, mevt sayısı bir evvelki haftanın 2 katı artarak 337 olmuş. Önümüz sonbahar, kapalı alan ve toplu taşımalarda kesinlikle maske tekrar zarurî olmalı” uyarısı yaptı.

YAMAN, FAZLADAN ÖLÜMLERE DİKKAT ÇEKTİ: ON KATI

TTB Pandemi Çalışma Kümesi Üyesi Güçlü Yaman’da, bu yıl Covid-19 vefatlarıyla fazladan vefatlar ortasında büyük bir fark olduğunu lisana getirdi. Yazılımcı Yaman, hazırladığı grafiklerle fazladan ölümlere dikkat çekerek şu sözleri kullandı; “Fazladan ölümlerdeki artış suratı gecen yıl bu vakitler yaşadığımız Delta dalgasının artış süratiyle birebir. Ama resmi Covid vefatlarıyla ortasında bu yıl büyük bir ayrışma var.

Geçen yıl fazladan vefatlar resmi ölümlerinin iki katı iken bu yıl on katı. Salgının başından bu yana fazladan vefatlar, resmi Covid ölümlerinin çok üzerinde seyretti. Sıhhat Bakanı Koca, Kasım 2021’de gerçek ölümlerin açıklananın 3 katı olduğunu söyleyerek bu grafikte gösterilen 300 bine yakın fazladan mevti doğrulamış oldu.”