Ulusal Savunma Bakanı Akar’dan son dakika açıklamaları

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AA Editör Masası’nda gündeme ait soruları yanıtlıyor.

UKRAYNA’DAN HAREKET EDEN TAHIL YÜKLÜ GEMİ

Bundan sonraki gemiler de emsal biçimde rastgele bir aksaklık çıkmadan devam edecek.

(Küresel besin sorunu) Göçü de tetikleyebilecek noktada. Afrika’dan Avrupa’ya ve Türkiye’ye önemli göç dalgasını beraberinde getirebilir. Tahlile gidiyor olması kıymetli.

Bu gemi muhtemelen yarın saat 15 civarında İstanbul açıklarına bulunacak. Müşterek heyet gidip yükü denetim edecekler. 

Tahıl arzının değeri var. Rusya ve Ukrayna tahıl arzında dünyada çok değerli bir yere sahip. Savaş nedeniyle 25 milyon tondan fazla tahıl bekliyordu. 

İstanbul’daki merkez iki tarafın birlikte olduğu tek ortam. 

Birleşmiş Milletler temsilcisi bir arkadaşımız teşekkür bildirisi gönderdi. Çalışmamızı BM hep destekledi. 

RUSYA LİMANLARINDAN DA NAKİL OLABİLİR

Rusya’nın limanlarında da besin ve çeşitli kimyasallar var. Bunların nakli bizim çalışmamızın dışında farklı bir mevzu lakin bir katkımız olursa Türkiye olarak memnuniyet duyarız.

UKRAYNA’DA MAHSUR KALAN TÜRK UÇAKLARI

Mürettebatımız sağlıklı bir halde bekliyor. İnsani yardımdan ötürü ortadan çıkan bu durumu düzeltmek için hem Rusya hem Ukrayna ile görüşmelerimiz sürüyor. Provokasyon telaşıyla temaslarımızı sürdürüyoruz. En müsait vakitte uçakları alacağız. Önümüzdeki günlerde de bunun gerçekleşmesi son derece mümkün görünüyor. 

TERÖRLE ÇABADA ‘YERİNDE İMHA’ DÖNEMİ

Terörle çabayı vakit ve yer ayrımı yapmaksızın elimizden geldiğince yürütüyoruz. Terörle gayret kimileri tarafından çarpıtmalara maruz kalıyor. Bizim tek gayemiz var: Ülkemizin, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak. Komşularımızın egemenlik haklarına hürmetimiz sonsuz. Kimsenin toprağında gözümüz yok. Tek amacımız var, terörle uğraş. Bunun komşularımızın da lehine olduğunu herkesin görmesi lazım. Sivillere, etrafa son derece hassas olduğumuz bilinmeli. 

Mehmetçik büyük bir moral vatanı için, bayrağı için misyon yapma hissiyle büyük bir çaba vermekte. İnşallah başaracağız. 

Teröristler, elebaşları da dahil hiçbiri iki gün tıpkı yerde yatmıyor. Mehmetçik enselerinde. Kim dayanak verirse versin, artlarında kim olursa olsun, terörü bitirmekte kararlıyız. 

KUZEY IRAK DOHUK’TAKİ SALDIRI

Bizim yaptığımız çalışmalarda sivil beşerler, mahalleler, tarihi-dini yapılar, etraf bizim için dokunulmaz. Musul Konsolosluğumuza yapılan taarruz kimin temiz insanlara ateş edebildiğini ispatladı. Bunlar kundaktaki bebeklere kurşun sıkan alçaklar. Bu olayların nasıl yapıldığını herkesin anlaması lazım. Bizim gayretimizin yalnızca bizim için değil birebir vakitte Iraklı kardeşlerimizin de güvenliğine büyük katkı sağlayacağını da herkesin görmesi lazım. 

KAYNAK: AA