Türkiye’nin NATO mutabakatı dünya basınında: ‘Erdoğan’dan Putin’e darbe’

NATO tepesinde Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın üçlü güvenlik mutabakatına varması dünya basınında geniş yer buldu. Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine veto hakkından feragat edecek adımlar atması Batı basınında “Putin’e darbe”, “Erdoğan’ın zaferi” üzere tabirlerle yorumlandı.

THE ECONOMIST: ERDOĞAN’DAN PROFESYONEL FAUL

The Economist mecmuası, Erdoğan’ın Finlandiya ile İsveç’e veto tehdidi atağının futboldaki üzere bir “profesyonel faul” olduğunu yazdı: “Türkiye’nin Cumhurbaşkanı memleketler arası siyasette istediğini alabilmek için profesyonel faul yapmaktan kaçınmıyor. Geçen ay İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğine çelme takma teşebbüsü de, üstelik de Rusya böylesine bir tehdit ortamı yaratmışken, korkutucu olduğu kadar tesirliydi.”

FOREIGN POLICY: ERDOĞAN OLMAK HOŞ, KAYBETSE DE KAZANIYOR

Foreign Policy mecmuasında ise Türkiye-NATO bağlantıları mercek altına alınarak Erdoğan’ın atılımları “İsveç, Finlandiya ve ABD’den taviz koparmak” olarak yorumlandı. Steven A. Cook imzalı yazıda, şu tabirler yer aldı:

“Erdoğan nihayetinde İsveç, Finlandiya ve ABD’den ödünler koparabilirse, bu onun için siyasi olarak büyük bir yarar olacaktır. Türk cumhurbaşkanının özverili basınının, Kürtlerin, ABD’nin ve Batı’nın nasıl başarısızlığa uğratıldığı tarafındaki övgülerini hayal edebiliyorum. Erdoğan başarısız olursa, her vakit Amerikan aykırılığını ve NATO’nun Türkiye’deki güvensizliğine oynayabilir. Türkleri bayrak altında toplamak, Türk önderler için her vakit güzel bir siyasi stratejidir. Erdoğan olmak hoş: Kazandığında kazanıyor ve bazen kaybettiğinde yeniden kazanıyor.”

REUTERS: TÜRKİYE VETOYU KALDIRDI

Reuters haber ajansı ise “Türkiye’nin haftalarca süren dramayı sona erdirerek veto hakkından vazgeçtiğine” dikkat çekti. Haberde, “NATO müttefiki Türkiye, üç ülkenin birbirinin güvenliğini müdafaayı kabul etmesi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı müttefik birliğini test eden haftalarca süren bir dramayı sona erdirmesinin akabinde vetosunu kaldırdı” denildi.

NEWSWEEK: NATO’NUN GENİŞLEMESİNİ ENGELLEME ATILIMINA DARBE

Newsweek mecmuası de “Türkiye’den Putin’in NATO’nun genişlemesini engelleme atağına darbe” başlığıyla gelişmeleri okurlara sundu. Haberde, “Putin’in Ukrayna’yı işgali için öne sürdüğü birkaç nedenden biri de NATO’nun genişlemesini tedbire dileğiydi. Bu, Finlandiya ve İsveç’i NATO’ya katılmak için müracaat yapmaya sevk etti” denildi.

Washington Post da “Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini desteklemeyi kabul ederek ittifakın büyümesinin önünü açtı” tahliline yer verdi.

NYT: PUTİN’E DARBE

New York Times’a (NYT) konuşan NATO’nun üst seviye yetkilisi de Türkiye’nin veto hakkından feragat atağının “Putin’e darbe” olduğunu savundu.

‘UKRAYNA KRİZİ ERDOĞAN’I KIYMETLİ BİR OYUNCU HALİNE GETİRDİ’

AFP’nin haberinde ise üçlü mutabakat “Erdoğan’ın Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile yakın bir çalışma alakası sürdürme mahareti, Ukrayna krizinde değerli bir oyuncu haline getirdi. Erdoğan, NATO müttefiklerinin davetlerine karşın, Kuzeyli ikilinin Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşına karşılık olarak yaptığı müracaatlara yeşil ışık yakmayı inatla reddetmişti” tabirleriyle duyuruldu.

Associated Press’e (AP) konuşan İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ise Türkiye’nin veto hakkından feragat etmesinin birliğe katılmak için hala kâfi olmadığını savundu. Andersson, “Bunu onaylaması gereken 30 parlamento var ve ne olacağını asla bilemezsiniz” dedi. Andersson, İsveç kamuoyunun iade talepleriyle ilgili kelam konusu muahedeyi bir taviz olarak görüp görmeyeceği sorusuna, “Bunun İsveç’in güvenliği için düzgün olduğunu görecekler” dedi. (DIŞ HABERLER)