Türkiye’de görülen maymun çiçeği bulaşan adam yaşadıklarını anlattı

Dünya son haftalarda hortlayan corona virüsü salgınıyla gayrete devam ederken süratle tesirini gösteren maymun çiçeği de birçok hastaya ömrü zindan ediyor… Türkiye’de de görülen maymun çiçeği hastalığı bulaşan bir adam yaşadığı acıyı kamuoyuna duyurdu.

Genelde Afrika’nın muhakkak bölgelerinde görülen ve acı verici belirtileri sebebiyle bilim dünyasının tasayla yaklaştığı maymun çiçeği hastalığı süratle yayılmaya devam ediyor…

Aralarında Türkiye, İspanya, Portekiz, İngiltere ve ABD’nin de olduğu onlarca ülkede görülen maymun çiçeğine yakalanan hastalar yaşadıkları acıyı ve zorluğu hem lokal medyaya anlatmaya hem de toplumsal medyadan farkındalık yaratmaya devam ediyor. Endemik olmayan ülkelerde binlerce beşerde maymun çiçeği hastalığı tespit edilirken ABD’nin Houston kentinde yaşayan bir adam hastalığın perde ardını ve yaşadıklarını bütün açıklığıyla anlattı.

ABD medyasına konuşan Wallace, yaşadığı acıyı bütün gerçekliğiyle anlattı.

ABD’li Wesley Wallace, Amerikan medyasına hastalığın berbat yüzünü anlattı. Wallace, “Buna bakıyorsunuz ve bu virüs çok berbat. Bu hastalığın yakınından geçmek istemezsiniz” sözünü kullandı. Yüzünde şişlik ve sivilce gibisi oluşumlar çıktığını söyleyen Wallace, “Çok acı veriyor. Yüzümde yara oluştuğu için dokunamıyorum. Hatta uyurken yastığa başımı bile koyamıyorum zira canım yanıyor. Açık havada rüzgar bile canımı yakıyor” dedi.

Wallace, hastalığın giderek çok daha makûs bir hale geldiğini ve yüzünün farklı bölgelerinde 8 lezyon oluştuğunu ve ağzının içinin de yara olduğunu lisana getirdi. Wallace, “Ağzımın içinde yara oluştu ve her yudumda ve her ısırıkta canım acıyor. Ama daha da berbatı bu hastalık bütün bedenime yayılıyor” dedi.

4 Temmuz’da bu hastalığın bulaştığını öne süren Wallace, “Şimdi bütün bedenimde bu lezyonlar ve sivilce gibisi yapılar çıkıyor. Elimde ve kolumda var” tabirini kullandı. Hastalığın bulaşmasından sonra kendini karantina altına alan Wallace, 1 ay bekleme müddeti dolduktan sonra sokağa çıkacağını söyledi.