Son Dakika… Lider Erdoğan’dan kritik Tayvan iletisi: Biz hepsine hazırız!

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi’den Türkiye’ye dönüşte Kanal 7 Ankara Temsilcisi ve Haber7.com müellifi Mehmet Acet ile Haber7.com Yayın Koordinatörü İbrahim Günay’ın da ortalarında bulunduğu uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“BİZ HEPSİNE HAZIRIZ”

Pasifik’te muhtemel bir çatışmanın, Türkiye’nin konumunu nasıl etkileyeceğine ve ekonomik manada bilhassa bir krize hazırlık noktasında ne durumda olduğuna ait soruya Başkan Erdoğan, “Biz hepsine hazırız, bir zahmet yok. Bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ukrayna’daki savaş ve koronavirüs salgınının global iktisat ve istikrara olumsuz tesirlerinin sürdüğü bir devirde yeni bir krizin ortaya çıkmasına müsaade vermemeliyiz. Tayvan’la ilgili ortaya çıkan gerginliğin azaltılması için tüm tarafların sağduyulu ve itidalli hareket etmesi çok çok kıymetli. Eylül ayında Şanghay Beşlisi, Özbekistan’da toplanacak. Görüşmemizde Sayın Putin de rica etti; nasip olursa biz de inşallah oradaki toplantıya katılacağız. Şanghay Beşlisi’nin gerek üyeleri gerek gözlemci ya da diyalog ortağı olarak oraya katılacak olanlarla biz de birlikte olalım diyoruz. Örneğin Çin geliyor, öbür tarafta Suud gelecek, Katar gelecek. Orada onlarla bir ortada olmayı hedefliyoruz. Şu anda olağanüstü bir durum olmazsa inşallah ben de oraya katılacağım. Orada bunları çok daha âlâ kıymetlendiririz.” dedi.

“ERMENİSTAN TAAHHÜTLERİNİ BİR AN EVVEL YERİNE GETİRMELİ”

Erdoğan, Azerbaycan-Ermenistan tansiyonu konusunda da, “İlham kardeşimle iki gün evvel bunları etraflıca konuştuk. Öncelikle bir Azerbaycanlı kardeşimizin şehit olmasına neden olan saldırıyı kınıyoruz. Karabağ, Azerbaycan’ın memleketler arası tanınmış hudutları içerisinde yer alan Azerbaycan toprağıdır. Azerbaycan, tabiatıyla topraklarında yasadışı hiçbir silahlı ögenin bulunmasını istemiyor. Üçlü Bildiri’den bu yana yaklaşık iki yıl geçti. Ermenistan’ın buradaki taahhütlerini de bir an evvel yerine getirmesi kıymet taşıyor. Azerbaycan’ın Londra Büyükelçiliğine saldırıyı da kabul edilemez buluyoruz. Bu olayın ciddiyetle ve ayrıntılı bir biçimde soruşturularak faillerine gerekli cezaların verileceğini ümit ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

AVRUPA’DA GÜÇ KRİZİ

Türkiye tahıl ve güç krizini çözecek adımlar atarken Almanya ve Fransa, Yunanistan’ın haksız argümanlarını sahiplenerek Türkiye’yi amaç almaya devam ediyor. 

Başkan Erdoğan, “Bu taraflı açıklamalara Dışişleri Bakanımız gerekli karşılıkları verdi. Ne yazık ki Almanya da Fransa da Rum-Yunan propagandasına alet oluyor. Yunanistan’ın memleketler arası hukuku hiçe sayan adımlarına göz yumulurken, hakikat olmayan değerlendirmelerle ülkemizin eleştirilmesi kabul edilemez.” diyerek, “Avrupa’nın istikrar ve güvenliği için Türkiye’nin yeri aşikâr. Bu rolümüzü global tahıl krizinin tahlilinde öncü olarak bir kere daha gösterdik.” sözlerini kullandı.

RUSYA’DAN TAHIL SEVKİYATI TALEBİ

“İstanbul’dan geçen Razoni kuru yük gemisi aslında bir birinciydi. Bunun gerisinde bu formda sırada olan 20 civarında gemi var.” diyen Erdoğan, “Hepsinden öte, şu anda Rusya diyor ki ‘Bizim önemli manada çıkabilecek hazırlığımız var, gücümüz var. Bizdekilere ne vakit aracılık edeceksiniz?’ İlgili bakanlıklarımız, birinci derecede de Ticaret Bakanlığımız bu işlerin şu anda sorumlusu olduğu için bu bahiste süratle çalışıyorlar. Hele hele burada imzayı attıktan sonra sorumluluğu daha da artmış vaziyette. Rusya diyor ki ‘Benim malım çok fazla. Örneğin taban 40 milyon ton ben şu anda mal çıkarabilirim.’ Doğal arada kara kediler var, güya Türkiye gemileri durdurmuş üzere dedikodu dolaştırıyorlar. Bu türlü bir şey yok. Bilakis, birinci gemi nasıl Lübnan’a gittiyse, bu cins gemilerin hepsi bizim üzerimizden gitmeleri gereken ülkelere ulaşmaları için yola revan olacaklar. Bunun aracılığını da Türkiye en hoş halde ortaya koyacak. İstanbul’daki kontratla sağladığımız o başarıyı bundan sonra da devam ettireceğiz.” açıklamasında bulundu.

YUNANİSTAN’DA CASUS YAZILIM SKANDALI

Yunanistan’da İstihbarat Teşkilatı Lideri’nin istifasıyla sonuçlanan casus yazılım skandalıyla sarsıldı. Yunanistan muhalefet başkanının cep telefonundan casus yazılım bulunması ve Miçotakis’in yeğeninin de işin içerisinde olduğu argümanları kelam konusu.

Erdoğan, bu hususta da, “Ben Yunanistan’ın iç işlerine karışmam. Bu onların iç işleridir.” açıklamasında bulundu.

KAYNAK: HABER7