SAS Havayolları pilotların grev kararının akabinde iflas süreci başlattı

Pilotların grev kararının akabinde İskandinav Havayolları (SAS) iflas sürecini başlattı.

İskandinav Havayolları (SAS), fiyat görüşmelerinde muahedeye varılamaması sonucu alınan grev kararı sonrasında, şirket finansallarının ve likiditesinin etkilendiğini belirterek ABD’de iflas müdafaa sürecini başlattığını duyurdu.

SAS ile pilotlar ortasında dün biten fiyat görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması, seyahat periyodunun ağırlaştığı yaz tatili periyodu başlarken, şirketin geleceğini de riske atan bir grevi tetiklemişti.

SAS, bugün yaptığı açıklamada, grevin uçuş programını etkilemesine karşın, bu süreçte müşterilerine hizmet vermeye devam edeceğini duyurdu.

YENİDEN YAPILANDIRMA SÜRECİ HIZLANACAK

Şirket, iflas müdafaa sürecinin başlatılmasının amacının şubatta açıklanan tekrar yapılandırma sürecini hızlandırmak olduğunu belirtti.

SAS’ın açıklamasına nazaran şirket bu süreçte, kilit hissedarlar ile mutabakata varmayı, borçlarını tekrar yapılandırmayı, uçak filosunu yine ayarlamayı ve değerli bir sermaye enjeksiyonu gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Açıklamanın akabinde satışların hızlandığı SAS payları öğle saatlerinde yüzde 8,75 ekside süreç görüyor.

GREVLER YAYILIYOR

Havacılık bölümü son devirde ABD ve Avrupa’da işgücü sorunları ile karşı karşıya kalmıştı. İşçi eksikliği nedeniyle uçuşlarda meseleler yaşanırken Haziran ayında Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya ve ABD’de bulunan havalimanlarında işçi eksikliği nedeniyle uçuşlarda aksaklık gerçekleşti.

ÜAyrıca talep artışı havacılık çalışanlarının iş yükünü artırırken enflasyon karşısında fiyatların düşük kalması nedeniyle kesimde grevler de yayıldı. Fransa’da Paris Havalimanı personelleri ile İngiltere’deki British Airways çalışanları da grev kararı aldı. (REUTERS)