Ryzen 7000 Çiplerin Güç Tüketimi Boşta 100W’ın Üzerine Sıçrayabiliyor

Kırmızı takım son günlerde Ryzen 7000 ve Ryzen 7000X3D işlemcilerde yaşanan yanma sorunlarıyla boğuşuyor. AMD, son açıklamasında problemin bellek overclock ile ilgili olduğunu söylemişti. Çeşitli yayınlar ise sorunun derinlerine inmek üzere araştırmalar yapmaya başladı.

Igor’s Lab ve Hardware Busters tarafından bu hafta yapılan araştırmalara göre, Ryzen 7000 serisi çipler boşta çalışırken kısa aralıklarla beklenmedik seviyelerde güç tüketiyor. Güç tüketimindeki keskin artışların son günlerde yaşanan yanma sorunlarıyla ilişkili olup olmadığı ise bilinmiyor.

Aris, geçmişte etkilenen işlemcilerin çoğunu test ettiğini, ancak tükenmişlik veya güç tüketimi artışlarıyla ilgili önemli bir sorunla karşılaşmadığını söylüyor. Powenetics v2 kartını kullanarak yaptığı yeni testlerde ise yeni bulgular var:

İncelemeler sırasında pek dikkat etmediğim bazı ilginç gerçekler var çünkü ben sadece ortalama değerlere bakıyorum, boştaki en yüksek değerlere değil. 7950X3D’de boşta 130W gibi yüksek bir artış var, üstelik en yüksek CPU yükü sadece %3.53 seviyesindeyken.

Curve Optimizer etkin halde ve -15 ayarında bile boşta güç artışı 125W’a yakın. Yani burada sıra dışı bir şeyler oluyor. 7800X3D’de boşta çalışma sırasındaki artış düşük kalıyor, ancak 7900X için durum böyle değil. Boşta çalışma sırasındaki en yüksek CPU yükü %5,12 iken 109 W’lık bir boşta çalışma gücü artışına sahip.

Ek bir not olarak, sektör kaynakları Ryzen 7000 serisinin garantiye gitme oranlarının Ryzen 5000 serisinden daha düşük olduğunu söylüyor. Yani standart kullanıcıların pek fazla sorun yaşamadığı belirtiliyor. Bu nedenle yeni nesil AMD CPU alırken çok fazla endişe etmeye gerek yok gibi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*