Rusya’da tutuklanan ABD’li basketbolcu Biden’dan yardım istedi

Uyuşturucu bulundurduğu gerekçesiyle Rusya‘da tutuklanan Griner, avukatları aracılığıyla Biden‘a bir mektup gönderdi.

Griner’in Menajeri Lindsay Kagawa yaptığı açıklamada, mektubun pazartesi Biden’a iletildiğini belirterek, mektubun birden fazla kısmının mahrem kalacağını belirtti.

Kagawa’nın belli kısımlarını yayımladığı mektupta, Griner’ın, “Rusya’da bir hapishanede otururken, eşimin, ailemin, arkadaşlarımın ya da rastgele bir başarımın muhafazası yanımda değil ve yalnızım. Burada sonsuza kadar kalacağımdan telaşlıyım.” tabirini kullandı.

Griner, Biden’dan kendisini kurtarmak için elinden geleni yapması ricasında bulunarak, “Lütfen bizi konutumuza döndürmek için elinizden geleni yapın. Birinci defa 2020’de oy kullandım ve oyumu size verdim. Size inanıyorum. Sizin yardımınızla geri alacağım özgür hayatımda çok daha düzgün şeyler yapabileceğime inanıyorum. Eşimi özledim. Ailemi özledim. Kadro arkadaşlarımı özledim. Onların acı çektiğini bilmek beni öldürüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

ŞUBATTA TUTUKLANMIŞTI

Amerikan Bayanlar Basketbol Ligi’nde (WNBA) Phoenix Mercury‘nin, WNBA’e orta verilen devirde ise Rus kulübü UMMC Ekaterinburg’un formasını giyen 31 yaşındaki Griner’ın, şubatta Rusya’nın başşehri Moskova’daki Sheremetyevo Havalimanı’nda gerçekleştirilen aramada, bavulunda kenevirden elde edilen yağ bulunduğu Rusya Federal Gümrük Servisi’nce duyurulmuştu. Kelam konusu hatanın 10 yıla kadar mahpus cezası olduğu belirtiliyor.

Phoenix Mercury formasıyla 2014’te WNBA şampiyonu olan, 7 defa all-star seçilen Griner, UMMC Ekaterinburg formasıyla da 4 FIBA Bayanlar Avrupa Ligi ve 3 Rusya ligi şampiyonluğu yaşadı.

Griner, ABD Ulusal Ekibi’nde ise 2’şer olimpiyat ve dünya şampiyonluğu elde etti.