Numan Kurtulmuş’tan Esad’la görüşme değerlendirmesi: ‘Bu ortalık yerde konuşulmaz’

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Tokat Belediyesi Hıdırlık Toplumsal Tesisleri’nde basın mensupları ile bir ortaya geldii gündeme ait açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş, Türkiye’nin İsrail’le “normalleşme” sürecine değinerek, “Kudüs ve Mescid-i Aksa bizim Türk milleti olarak kırmızı çizgimizdir. Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın mahremiyetini ortadan kaldıracak hiçbir mevzunun Türkiye tarafından, aziz milletimiz tarafından kabul edilmesi mümkün değildir. Olağan ki bölgedeki problemlerin çözülmesi, aşılması ve bu manada ortadaki sıkıntıların ortadan kaldırılması bizim de talebimizdir. Lakin bundan sonra olağanlaşma sürecinin, nasıl olağanlaşacağını tayin edecek, tespit edecek olan taraf İsrail’dir, İsrail hükümetidir. Ve İsrail hükümeti bu süreçte atacağı adımlarla sahiden bölgede barıştan, bölgede normalleşmeden orada insan haklarına hürmetten, Birleşmiş Milletler kararlarına hürmetten yana olup olmadığını ortaya koyacak olan taraftır” dedi.

6’LI MASA’YA DAVET: ‘ARTIK VAKİT GELMİŞTİR’

Kurtulmuş, yaklaşan seçim sürecinde 6’lı masanın adayını açıklamamasına değinerek, “Sürekli olarak bizim aylardır söylediğimiz bir şey var. Seçime gidiyoruz, seçim yaklaşıyor. Artık 6 artı 1’lik masanın aday tespit etmekten kaçma vakti kalmamıştır. Vakit gelmiştir. Biraz daha oyalanırlarsa aslında Yüksek Seçim Şurasının seçim takvimi başladığında herhalde mecburen son gün gidip adaylarını aşikâr edeceklerdir. Demokrasi yarıştır. Tek şahısla yarış olmaz. Yarışı kesinlikle iki kişi, en az iki kişi ortasında, tahminen daha çok kişi ortasında olması mümkündür. Münasebetiyle karşı tarafın bir aday belirleyememe sorunu olduğu görülüyor. Son günlerde biraz daha fazla ortaya çıkıyor. Başta şu mazereti söylüyorlar; biz adayı belirleyelim de onu kısa bir mühlet içerisinde yıpratırsınız. Onun için mağazayı belirlememizi istiyorsunuz. Biz de onlara şu yanıtı verdikçe bir daha bunu söyleyemezler. Ya ortada Tayyip Erdoğan var. 20 yıldır Tayyip Erdoğan bu kadar icraat yapıyor, yıpranmıyor, yıpranma tasası taşımıyor da sizin koyacağınız aday 20 gün demiş maalesef. Bu aday belirleyememe sıkıntısının ardındaki temel sıkıntıysa bugünlerde daha net ortaya çıkmıştır. Aslında bir ortaya gelen 6 artı 1’lik bu partiler mansubesinin ortak mevzularda ortak fikirleri olmadığı artık ayan beyan ortaya çıktı” diye konuştu.

Kurtulmuş, basın mensuplarının Suriyelilerin geri dönüşü noktasında Suriye Devlet Lideri Beşar Esad ile bir görüşme yapılıp yapılmayacağı soruları üzerine, “Somut bir halde ortaya konulabilmesi için Türkiye başından beri görüşlerini tabir etmeye çalışıyor. Burada doğal bu bir devlet sorunudur. Bu da orta, ortalık yerde konuşulmaz. Bu bahisle ilgili her aklına gelen her istediği şeyi söylemez. Söylememesi gerekir. İki komşu ülkenin birbirine düşman dahi olsa istihbarat örgütlerinin birbirleriyle görüşmemesi düşünülemez. Kaldı ki dediğim üzere biz Suriye halkıyla kardeş bir milletiz. Bu sorunun ortadan kaldırılması için objektif tahliller üzerinde duruyoruz. En başında da biz orada ne diyoruz somut olarak, Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanayız. Yani Suriye’nin bir terör devleti oluşturulmasına Türkiye müsaade etmez. Bu Türkiye’nin hayrına olduğu üzere Suriye’nin de, Irak’ın da, İran’ın da hayrı vardır. Hasebiyle burada Suriye’de toprak bütünlüğünün temin edilmesi en temel teklifimizdir” dedi.