New York borsası beklenenden güzel gelen enflasyon datalarının arından yükselişle açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi, 400 puanın üzerinde kıymet kazandı ve yüzde 1.40 artarak 33.234,23 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 1.80 artışla 4.196,84 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 2.37 çıkarla 12.790,26 puana çıktı.

Bugün açıklanan bilgilere nazaran, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) temmuzda aylık bazda değişim göstermezken, yıllık bazda yüzde 8,5 ile beklentilerin altında artış kaydetti.

ABD’de temmuz ayında yavaşlama gösteren enflasyon, haziranda yüzde 9.1 ile 41 yılın doruğuna çıkmıştı. Kelam konusu devirde, barınma ve besin fiyatlarındaki artışın akaryakıt fiyatlarındaki düşüşle dengelenmesi enflasyondaki yavaşlamada tesirli oldu.

Değişken güç ve besin fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE de temmuzda aylık yüzde 0.3 ve yıllık yüzde 5.9 ile piyasa beklentilerinin altında yükseliş kaydetti.

FED ÜZERİNDEKİ BASKI BİRAZ HAFİFLEYEBİLİR

Analistler, enflasyona ait son bilgilerin birinci kayda bedel rahatlama işareti olduğunu ve faiz oranlarının agresif bir halde artırılmasına yönelik ABD Merkez Bankası’nın (Fed) üzerindeki baskıyı biraz hafifletebileceğini belirtti.

Enflasyon verisinin akabinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in eylül toplantısında yüzde 60,5 ihtimalle 50 baz puan ve yüzde 39,5 ihtimalle 75 baz puanlık faiz artışına gideceği varsayım edildi.