Necati Hoca topara gerildi

Rize’nin renkli simalarından birini kaybetti.

Kentin hem manevi hem toplumsal ömründe tesirli isimlerinden olan emekli imam Necati Hutoğlu, geçirdiği kalp krizi sonucu Hakk’a yürüdü.

Rize’de imamlıktan emekli olduktan sonra yaklaşık 20 yıldır Ramazan ayı boyunca mahallî bir televizyon kanalında izleyicinin karşısına çıkan, soru yanıt formunda dini sohbetler yapan Necati Hutoğlu (82), kendisine sorulan sorulara verdiği yanıtlar ile gündeme gelmişti.

Son seyahatine uğurlandı

AA’nın haberine nazaran Hutoğlu için Pir Mescidi’nde cenaze merasimi düzenlendi.

Törene, Hutoğlu’nun ailesi ve yakınlarının yanı sıra Hayati Yazıcı, Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Lideri Rahmi Metin ile vatandaşlar katıldı.

Yazıcı, cenaze namazı öncesi aile yakınlarına taziyelerini iletti.

Vali Çeber, burada yaptığı konuşmada, ” ‘Necati hoca deyince aklınıza ne geliyor?’ diye sorsak sanıyorum yanıt tebessüm olacaktı. Tebessüm insanıydı. Gülerek anlatıyordu, gülerek öğretiyordu, güldürerek ve sevdirerek izah ediyordu. Bu kadar sevilmesinin nedeni budur diye düşünüyorum. Çok hoş bir Rizeliydi. Rize’yi sevdiren yüzlerden birisiydi.” dedi.

Hutoğlu’nun cenazesi, oğlu Zeki Hutoğlu’nun cuma namazı sonrası kıldırdığı cenaze namazının akabinde Güneysu ilçesine bağlı Birlik Mahallesi’ndeki aile kabristanlığına defnedildi.

Uzun yıllar Çay TV’de program yapan ve dini soruları yanıtlayan Hutoğlu, bölgede “Necati Hoca” olarak tanınıyordu.