Mahpustaki kumandanların en genci 105 yaşındayken tahliye olacak!

28 Şubat Davası’ndan müebbet mahpus cezasına çarptırılan, yaşları 75 ile 91 ortasında değişen kumandanların umudu AYM’nin hak ihlali belirleyip, yargılamanın yine yapılmasında.

28 Şubat 1997 tarihinde iş başında olan REFAHYOL Koalisyon Hükümeti’nin Başbakanı Necmettin Erbakan’ın 2011 yılında vefatının akabinde Ankara C. Savcısı Mustafa Bilgili, MGK Kararlarını ve koalisyon hükümetinin istifasını bir “askerî darbe” olarak tanımlayıp soruşturma başlattı. 12 Nisan 2012 tarihinde başlayan gözaltı ve tutuklamalar, 12 dalga halinde sürdü. Davada 1’i sivil 103 kişi sanık yapıldı. Sanıklardan emekli olanlardan 76’sı Sincan 1 No’lu F Tipi Cezaevi’ne, muvazzaf askerler ise Mamak Askerî Cezaevi’ne konuldu.

106 CELSELİK DAVA

Savcı Mustafa Bilgili, birinci tutuklamalardan 13.5 ay sonra davanın “İddianame”sini tamamladı. 21 Mayıs 2013’de Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde (ACM) dava açtı. Birinci duruşma 2 Eylül 2013’de başladı. 13 Nisan 2018’e kadar toplam 106 celse sürdü. 3 kere mahkeme lideri, 3 sefer de savcı değişti. Dava da 5. ACM’ye devredildi. 13 Nisan 2018’de 21 sanık hakkında müebbet, 10 sanık hakkında vakit aşımından beraat, 68 sanık hakkında da beraat kararı verilmesine hükmedildi. Belge, İstinaf Mahkemesi olarak Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21. Ceza Dairesi’ne gönderildi. Yargılama sürecinde sanıklardan ortalarında Genelkurmay eski Lideri İsmail Hakkı Karadayı’nın da bulunduğu, 10 emekli asker davanın sonucunu göremeden vefat etti. Karardan sonra emekli Korg. Metin Yavuz Yalçın da hayatını kaybetti. İstinaftan sonra evrak Yargıtay’a gönderildi. Yargıtay 16. Ceza Dairesi 30 Haziran 2021 tarihli kararı ile 5’i Orgeneral, 5’i Korgeneral / Koramiral, 3’ü Tümgeneral ve 1’i de Tuğgeneral rütbesinde emekli 14 sanığı ömür uzunluğu mahpusa çarptırdı. 16 kişinin de tekrar yargılanmasına hükmedildi. 14 generalin rütbeleri alındı. Müebbet mahpus cezasına çarptırılan 14 emekli general ve amiralin bilhakkın tahliye tarihi 36 yıl üzerinden hesaplandı. Şartlı salıvermeden ötürü cezalarda 6 yıl indirim yapılıyor ve cezaevinde geçen müddet 30 yıl oluyor. İnfaz Maddesi’nde Cumhurbaşkanının hastalık ya da kocalık nedeniyle hükümlüyü affetme yetkisi bulunuyor. Bunun için İsimli Tıp Heyeti raporu gerekiyor. En erken tahliye

15 Mart 2050 tarihinde. Başka bir düzenleme yapılmazsa yaşı en küçük olan 105, en yaşlısı ise 121 yaşında tahliye edilecek.

AVUKATLAR NE İSTİYOR?

YARGILAMADA hak ihlali yapıldığın öne süren avukatlar, Anayasa Mahkemesi’ne başvurup yargılamanın yine yapılmasını istedi. Fakat 10 aydır bu mevzuda bir karar verilmedi. Cezaevindeki kumandanların yaşa bağlı olarak kalp, tansiyon, şeker, göz, prostat, parkinson, demans, kilo kaybı üzere sıhhat meseleleri bulunuyor. Hükümlü avukatlarından Aykanat Kaçmaz, “Cezaevi şartlarının hükümlü hayatlarına , ömür hakkına olumsuz tesirleri dikkate alınarak Anayasa Mahkemesi’nin kararına kadar en azından infazın ertelenmesini talep ediyoruz” Konut mahpusu, cezasın uygulanabilmesi için cezanın 5 yılın altında olması gerekiyor. RP Genel Lideri Necmettin Erbakan’a verilen mahpus cezası 5 yılın altındaydı. O yüzden cezası İsimli Tıp Raporuna dayanarak konut hapsine çevrilmişti. Emekli kumandanların cezalarının mesken hapsine çevrilmesi mevcut İnfaz Maddesine nazaran mümkün değil.

Yaşları gereği sıhhat sıkıntıları olan emekli kumandanlar:

■ Emekli Tümgeneral Kenan Deniz (75): Parkinson, Alzheimer, cilt kanseri (GATA’da iki ameliyat), Troid nodülü var. Yakından takip edilmesi gerekiyor. Dolanım bozukluğu, kalp ve tansiyon, bayılma, uzun vadeli şuur kaybı ve spazmlar, gözlerde katarak ve görme bozukluğu, Akdeniz anemisi, kasık fıtığı.

■ Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak (77): Göz rahatsızlığı nedeniyle geçen hafta ameliyat oldu. Yüksek tansiyon, glokom, böbrek rahatsızlığından 4 ameliyat oldu. Tip 2 şeker hastası.

■ Emekli Korgeneral Yıldırım Türker (82): Kalp ve prostat hastası.

■ Emekli Orgeneral Fevzi Türkeri (82): Şeker, tansiyon rahatsızlıklarının yanı
sıra kalp, bel fıtığı, safrakesesi, katarak ameliyatı oldu.

■ Emekli Korgeneral Hakkı Kılınç (82): Denge bozukluğu göz rahatsızlığının yanı sıra şeker ve kalp hastası. Sık sık yere düşüyor.

■ Emekli Orgeneral Çetin Doğan (83): 5 damarı by-passlı, daha sonra tıkanan iki damarına stent takıldı. Prostat kanseri, bel fıtığı ameliyatı oldu, omurlarına platin takılı. Yüksek tansiyon, diyabet hastası.

■ Emekli Korgeneral Çetin Saner (84): Bel rahatsızlığı nedeniyle pantolonunu, ayakkabısını bile giyemiyor.

■ Emekli Orgeneral Çevik Bir (84): İleri derecede Demans nedeniyle yemek yemiyor, nerede olduğunu bilmiyor, merdiven çıkamadığı için yatağı alt kata indirildi.

■ Emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi (91): Yaşa bağlı sıhhat sıkıntıları var. Şeker ve tansiyon hastası, hafıza kaybı da yaşıyor. Yürümekte zorluk çekiyor.

■ Emekli Tümgeneral Cevat Temel Özkaynak (78): 2019’da kalbinin 5 damarı değişti. Diyabet hastası. Bel fıtığı, göz tansiyonu.

■ Emekli Korgeneral Vural Avar (85): Demans başlangıcı var.