Kolesterolü Düşürmek ve Zihinsel Sıhhat İçin Yararlı Olan Bu Mucizevi Besini Kesinlikle Deneyin!

Yulaf, güzel bir güç ve lif kaynağı sağlayan ve yavaş sindirilen bir karbonhidrat kaynağıdır. Son vakitlerde bilhassa spor yapanların tercih ettiği diyet kahvaltılarının hazırlanmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Aslında en yüksek protein içeriğine (%14) ve linoleik asit üzere değerli hususlara sahip tahıldır.

100 gr yulaf için 389 kcal vardır ve besin bedelleri şu halde dağıtılır:

66 gr karbonhidrat
17 gr protein
10 gr lif
6.90 gr yağ

Magnezyum, fosfor üzere minerallerin de harika bir kaynağıdır ve ayrıyeten demir içerir. Yulafın kolesterolü düşürme yetenekleriyle bilindiği söylenir. Aslında tesirini vurgulamak için günde yaklaşık 40 gr tüketilmesi tavsiye edilir. Bunu yapmak, “iyi” kolesterolü destekleyen “kötü” kolesterol düzeylerini düşürür. Lakin yulaf yemenin tek yararı bu değil.

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMEK İÇİN ŞAHANE OLACAK VE SIHHAT İÇİN DE YARARLI OLAN BU BESİN KAHVALTIDA NASIL HAZIRLANIR?

Yulaf lapası, yulafın en yaygın hazırlığı olacaktır. Çok tatlı bir yulaf ezmesi olur ve öbür tahıl cinsleri ile de yapılabilir. Yulaf gevreği ile hazırlanan yulaf lapasına gelince, psikofiziksel sıhhat için sayısız yararı olabilir. Bilhassa:

serotonin üretimini destekleyecek ve sakinleştirici ve gerilim önleyici olarak hareket ederek seviyelerini artıracaktır.
çeşitli anti-inflamatuar özelliklere sahip olacaktır.
tip 2 diyabet hastaları için kusursuz.
bağırsak mikrobiyotası için kusursuz bir prebiyotik olarak kabul edilir.

Bu nedenle buğday yahut arpa proteinleri ile kontamine olmayan saf yulaflar çölyak hastaları tarafından da tüketilebilir. Tüm tahıllarda olduğu üzere, alerjik tepkiler yahut intoleranslar meydana gelebileceğinden, ölçülü olarak tüketilmesi yeterlidir. Ek olarak, yüksek ölçüde lif, bilhassa aslında bundan muzdarip olanlar için karın şişkinliğine yol açabilir.

KAHVALTILIK YULAF LAPASI

Kahvaltı, yulaf lapası ve münasebetiyle yulaf tüketmek için günün kusursuz vaktidir. Ayrıyeten yulaf gevreği çiğ olarak yoğurtla da yenebilir. Yulaf lapasını hazırlamak için gereksiniminiz olan: 400 gr yulaf gevreği, 200 ml süt, bir tutam tuz, şeker yahut tatlandırıcı. İşte o vakit, bu yemeği kahvaltı için hazırlayabiliriz. Sonuç olarak, kolesterolü düşürmek için harika olabileceğini de söylemek isteriz, bu sayede sayısız yararlı özelliği ile birtakım patolojilerin temelindeki çeşitli faktörlere karşı koymak için de geniş kullanım alanı bulacaktır.