Kocaeli’de boş topraktan 20 ton buğday hasat edildi

Gölcük Belediyesi, atıl yerine diktiği buğdayı toplumsal faaliyetlerde kullanmayı amaçlıyor.

Gölcük Belediyesi Rahvan At Bakim Tesisleri’ndeki Rahvan At Koşu Pisti’nin ortasında boş halde duran yaklaşık 40 dönümlük alana belediyenin toplumsal projelerinde kullanılmak emeliyle buğday ekilmişti.

Ekim ayında ekimi gerçekleştirilen buğdaylar, iklim kaidelerinin da elverişli gitmesi sonucunda verimli bir halde gelişimlerini tamamladı. Büsbütün olgunlaşan buğday, ekili alanda yapılan hasatta, 20 ton buğday, 400 balyada elde edildi.

İHA’nın haberine nazaran, hasat edilen buğdaylar kamyonlarla depolara nakledilirken, elde edilen samanlar ise Rahvan At Bakim Tesisleri’ndeki hayvanları beslenmesinde kullanılacak.

“Toplamda 20 ton civarında buğday elde ettik”

Hasat süreçlerini yerinde inceleyen Gölcük Belediye Lideri Ali Yıldırım Sezer, “Kışın çok hoş kar yağışı olmuştu. Buğdaylarımız yetişti. Bugün de hasadını yapıyoruz. Biçerdöver; tek tıpta yaklaşık 2 ton buğday hasat etti. Toplamda 20 ton civarında buğday olacak. Bunları toplumsal projelerimizde inşallah kullanacağız. Önümüzdeki sene yaklaşık 300-500 dönüm ortasında alanın yeniden buğday ekimini gerçekleştireceğiz. Yetişen buğdaylar iddia ettiğimizden çok daha verimli ve hoş.” dedi.