Kahramanmaraş’ta bardakla kör eden avukata birinci duruşmada tahliye

3 Haziran’da Kahramanmaraş’taki bir cümbüş yerine giden ve farklı masalarda oturan avukat Faruk Taş (27), M.F.B., S.T., E.B.U. ve A.M. ile Oktay Kurt (26), Ertuğrul Görgü, Mustafa Ağca ve Ş.K. ortasında şimdi bilinmeyen nedenle tartışma çıktı.

Tartışma hengameye dönüştü ve Faruk Taş masadaki bardağı Oktay Kurt’un yüzüne fırlattı, Oktay Kurt ise sürahi ile Faruk Taş’ın başına vurdu.

Görme yetisini kaybetti

Kavgada bardağın sol gözüne isabet etmesiyle yaralanan Oktay Kurt, ambulansla götürüldüğü hastanede ameliyata alındı lakin görme yetisini kaybetti.

Gözaltına alınanlardan avukat Faruk Taş tutuklandı.

İstenen mahpus cezaları

Olayla ilgili yürütülen soruşturma sonunda şüphelilerden Faruk Taş hakkında 2 şahsa yönelik ‘basit yaralamaya teşebbüs’ ve ‘silahla taammüden yaralama’ hatalarından 6 yıla kadar, Oktay Kurt hakkında 4 şahsa yönelik ‘hakaret’, ‘basit yaralamaya teşebbüs’ ve ‘silahla taammüden yaralama’ suçlarından 17 yıla kadar, Ertuğrul Görgü hakkında 5 bireye yönelik ‘silahla taammüden yaralama’ ve ‘basit yaralamaya teşebbüs’ suçlarından 15 yıla kadar, Mustafa Ağca hakkında ise 5 şahsa yönelik ‘basit yaralama’ ve ‘kasten yaralama’ suçlarından 15 yıla kadar mahpus istemiyle Kahramanmaraş 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

İlk duruşma

Eğlence yerinin güvenlik kameralarına da yansıyan arbedeyle ilgili birinci duruşma görüldü.

Ertuğrul Görgü, M.F.B., A.M., S.T., Ş.K. ve taraf avukatları hazır bulunurken, tutuklu Faruk Taş ile öteki hatadan tutuklu Oktay Kurt, duruşmaya bulundukları cezaevlerinden SEGBİS ile bağlandı.

Kendini savundu

Duruşmada birinci olarak avukat Faruk Taş savunma yaptı.

Taş savunmasında, tanımadığı ve ortalarında hasımlık olmadığını belirttiği Kurt’un olduğu masaya yönelik kelam ya da bakış üzere tahrik edici bir davranışlarının olmadığını lakin karşı masadan küfredildiğini söyledi.

Oktay Kurt yüksek sesle küfredince kendilerine yönelik olduğunu anladığını belirten Faruk Taş, şöyle devam etti:

“Ana avrat küfürler etmeye devam etti”

“Bir mühlet sonra Ş.K. ayağa kalktı, Oktay ve Mustafa da ayağa kalktılar. Oktay elini kaldırıp, bana gerçek yönelerek küfürler etti. Ben kendisine sakin olmasını söylediğimde de tekrar ana avrat küfürler etmeye devam etti. Bu sırada bir arbede yaşandı. Benim başımın üzerinden şişeler geçti. E.G. ve M.A. saldırmaya başladılar.

“Hedef gözetmeksizin bardak alıp fırlattım”

Ben bu sırada kendimi savunma hedefli rastgele bir maksat gözetmeksizin bardak alıp fırlattım lakin söylediğim üzere amacımda rastgele biri yoktu. Bardağın Oktay’a değdiğini de gördüm tekrar hengame sırasında Oktay ile ortamızda bir boğuşma geçti. Oktay bana şişe ile vurdu. Ş.K. kardeşim S.T. beni kurtarmak istedikleri sırada Oktay, bu kere eliyle kardeşimi de darbetti. Ertuğrul ve Mustafa da şişe fırlattı.”

“Onlar bizim masamıza geldi”

Oktay Kurt ise birinci olarak karşı masadan kendilerine küfredildiğini öne sürerek şöyle konuştu:

“Ben ‘Kardeşim neden küfrediyorsun’ dedikten 2-3 saniye geçtikten sonra Faruk Taş, masadan bardağı alarak yüzüme hakikat fırlattı ve ben gözümden yaralandım. Kendimi savunma maksatlı ben de masadan aldığım şişeyi gaye gözetmeksizin savurdum. Ortamızda 7 metre kadar aralık vardı, zati onlar bizim masamıza geldi.

“Amaçlarının beni öldürmek olduğunu düşünüyorum”

Şişenin Faruk’a değdiğini o an anlamamıştım lakin kamera kayıtlarında sonradan gördüm. Ben gözümden yaralandığım için ayrıca bir aksiyonum olmadı. Gözümde cam kırıkları olduğunu söylediğim halde gözüme vurdular. Maksatlarının beni öldürmek olduğunu düşünüyorum. Ben tuvalete kaçmamama karşın hareketlerine son vermemişlerdir.”

“Otoparka kaçarak kurtuldum”

Sanıklardan Ertuğrul Görgü ise karşı masadan kendilerine hakikat küfredildiğini öne sürerek, “3 kişi Oktay’a saldırdı. Elinde şişe olan, gözüne vurmaya devam edince uzaklaştırma hedefli onları dağıtmak için elime aldığım şişeyi dükkanın camına fırlattım. Gayem onları kaçırmaktı. Sonra tekrar elime bir şişe daha aldım zira tekrar bize yönelmişlerdi. Oktay orada kalmıştı. Kendimi savunma emelli şişeyi aldım lakin kullanmadım. Dükkanın dışına çıktığımda yeniden görsem tanıyamayacağım 2-3 kişi bıçakla saldırdılar, ben otoparka kaçarak kurtuldum.” diye konuştu.

Tahliye edildi

Duruşmada kelam verilen M.F.B., A.M., E.B.U. ise kendilerini yaralayan ve hakaret eden sanıklardan şikayetçi olduklarını söyledi.

Mahkeme savcısı ise kanıtların tam toplanmamış olması nedeniyle Faruk Taş’ın tutukluluk halinin devamını talep etti.

DHA’nın haberine nazaran hakim, Faruk Taş’ın tahliye edilip isimli denetim önleminin uygulanmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.