İsviçre’de müdafaa altındaki bayanın bilgileri Adnan Oktar tarafına verilmiş

‘Adnan Oktar hata örgütü’ soruşturmasında, küçük yaşta Oktar ile evlendirilmek istendiği ortaya çıkan ve İsviçre’de muhafaza altında yaşayan Serra Muhammed Valipour’a ilişkin özel belgelerin, ülkedeki çocuk ve yetişkin müdafaa ünitesi (KESB) tarafından Oktar’ın avukatına teslim edildiği bildirildi. İsviçreli gazeteci Andreas Maurer’in “Watson.ch” isimli internet sitesinde yer alan haberinde, 19 yaşındaki Valipour’un davasına ait gelişmeler paylaşıldı.

AA’nın aktardığına nazaran haberde, İsviçre’deki Zürih Barosu’na üye olduğu bilinen Türk avukat Abdullah Karakök’ün, Valipour’un annesinin isteği üzerine KESB’in Nidwalden şubesinden Valipour’a ilişkin özel evrakları talep ettiği ve KESB’in bu evrakların aslını Karakök’e yolladığı bildirildi.

‘BANA SORULMADAN NASIL VERİLİR?’

Üyelerden birinin konutunda çıkan belgelerde, Valipour’a travma sonrası gerilim bozukluğu teşhisi konulduğu ve yaşadığı travmaya bağlı ruhsal problemler çıktığı öğrenildi. Haberde, avukatların bu raporu kullanarak Valipour’un ‘ruh sıhhatinin yerinde olmadığı’ münasebeti ile davayı Oktar’ın lehine çevirmeyi hedeflediği öne sürüldü. Haberde tabirlerine yer verilen Valipour’un, KESB’in kendisine dair özel evrakları paylaşmasına ait, “Beni korumakla sorumlu bir kurum, bana sormadan hakkımdaki evrakları nasıl bu cemaate teslim eder?” dediği bilgisi paylaşıldı.

AA muhabirine konuşan gazeteci Maurer, kelam konusu özel belgelerde Valipour’un aleyhine kullanılacak bir şey olmadığını, ‘örgütün Valipour’un gözünü korkutmaya çalıştığını’ belirtti. Maurer, İsviçre’de müdafaa altındaki bireylere dair özel evrakların aile üyelerinin talebi üzerine paylaşmasının yasal olduğu lakin KESB’in bu evrakları Oktar’ın avukatıyla paylaşarak yanlış yaptığını söyledi. (HABER MERKEZİ)