İstanbullulara tırtıl uyarısı: Temastan kaçının

İstanbul’da çam kese böceklerinin sayısı öbür yıllara nazaran önemli bir artış gösterdi.

Uzmanlar, bir orman zararlısı olan bu böceklere karşı, bilhassa alerjisi olan vatandaşları da uyarıyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Kısmı Orman Entomolojisi ve Muhafaza Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hamit Ayberk bahisle ilgili bir açıklama yaptı.

Tırtılların üzerinde ayna kılları denilen kılların olduğunu söyleyen Ayberk, “Bunlar insanlarda alerji yapabilir. Yani güçlü bir alerjen niteliği taşımaktadır” dedi.

Tesirlerinin her beşerde birebir etkiyi yaratmadığını söyleyen Ayberk, şöyle devam etti:

“Alerjinin tesirli olduğu insanlarda daha fazla tesir yapmaktadır. Ayna kılları bilhassa ince derinin olduğu bilek ve boyun kısmında şişmelere neden olabiliyor. Vatandaşlar bunların tırtıllarıyla temas etmesinler zira bu temas alerjik tesire neden olabilir.

Böceğin kelebek halindeki evresi

Vatandaşlarımız bu periyotta piknik yapmaktadır. Bu nedenle beşerlerle temas edebilme ihtimalleri de epeyce fazla. Ayrıyeten avcıların av köpekleri temaslarında da köpeklerin boğazlarında, lisanlarında şişme olup ölmelerine neden olabiliyor.”

“BU YIL SAYILARI ARTTI”

Çam kese böceklerinin İstanbul’da her sene ortaya çıktığını lakin bu yıl sayılarında artış yaşandığını lisana getiren Ayberk, çam plantasyonlarının bulunduğu Adalar, Sultanbeyli-Aydos Ormanları ve karaçam ağaçlarının olduğu alanlarda böceklere sık rastlandığını anlattı.

Ayberk, böceklerin ağaçlar üzerinde beyaz keseciklerle anlaşıldığını belirterek, “İnsanların çam kese böcekleriyle ilgili şikayetleri arttı. Vatandaşlar bu periyotta çam kese böceklerini epeyce fazla görüyor. Haziran ve temmuzda azalacak” sözlerini kullandı.

NASIL UĞRAŞ EDİLİYOR?

Böceklerle gayretin de sürdüğünü belirten Ayberk, “Böceklerin yumurtalama periyodundan başlanarak ağaçlardaki yumurtaları toplanıyor” dedi. Ayberk, bu keselerin toplanmasının son derece kıymetli olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“Bu halde popülasyonu azaltıyorsunuz. Yeniden Orman Genel Müdürlüğü son vakitlerde ilaçlama yerine biyolojik uğraş yolunu gündeme aldı. Orman zararlılarıyla çaba laboratuvarlarında üretilen terminatör böcekler, çam kese böceğinin bulunduğu alanlara tahta sandıklarla taşınarak bırakılıyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.