İsrail Kanalı Mekke’ye girdiği için özür diledi

İsrail’in ulusal televizyonu “Kanal 13” Twitter hesabından yaptığı Arapça açıklamayla, gayrimüslimlerin girişi yasak olan Mekke’ye Yahudi muhabirinin girmesi nedeniyle özür diledi.

Muhabirin Mekke’ye girmesinin “İslam dünyasının ve Suudi Arabistan Krallığı’nın hislerini zedeleme maksadı taşımadığı” savunulan açıklamada şu sözler kullanıldı:

“GAZETECİLİK MERAKINDAN KAYNAKLANMIŞTIR”

“Kanal 13 olarak, bu ziyaretten dolayı üzülen herkese özürlerimizi ve hüzünlerimizi iletiyoruz. Bu durum, gazeteciliğin özü olan gazetecilik merakı, her yere ve olaya birinci kaynaktan ulaşma uğraşından kaynaklanmıştır.”

Muhabir Gil Tamari’nin gazetecilik emeliyle Mekke’ye girdiği aktarılan açıklamada, “önemli yerlerin birinci kaynaktan bilinmesi ve tanınmasının amaçlandığı” savunuldu.

“SAYGI TEMELİNDE YAPILDI”

Haberlerinin “tüm dinlere saygı” temelinde yapıldığına dikkati çeken Kanal 13, farklı dinlere mensup olanların birbirini tanıması ve müsamahanın ehemmiyetinden kelam etti.

Kanal 13 muhabiri Tamari’nin gayrimüslimlerin girişi yasak olan Mekke’ye girdiği imajların yanı sıra Arafat’ta fotoğraf çektirdiğinin ortaya çıkması yansılara neden olmuştu.