İran’dan ABD’ye atılım: İki insansız deniz aracını kısa müddetli alıkoydu

İran devlet televizyonunun haberine nazaran, Kızıldeniz‘de deniz güvenliğini tehlikeye atan ABD‘ye ilişkin iki insansız keşif aracı dün İran donanması tarafından kısa periyodik alıkonuldu.

Haberde, “İran Deniz Kuvvetlerine ilişkin Cameran muhribi dün ABD filosuna ihtarda bulunduktan sonra mümkün bir kazayı önlemek için iki tekneyi alıkoydu. Milletlerarası nakliye yolları itimada alındıktan sonra iki tekne inançlı bir alana bırakıldı” denildi.

Devlet televizyonunda yayınlanan imgelerde, İranlı askerlerin bir geminin güvertesinden iki insansız aracı denize ittiği görüldü.

ABD tarafından 30 Ağustos’ta yapılan açıklamada, İran Devrim Muhafızları Ordusu‘nun, Basra Körfezi‘nde donanmaya ilişkin insansız aracı ele geçirmeye çalıştığı lakin bu teşebbüsün yakınlarda bulunan ABD’ye ilişkin bir savaş gemisinin müdahalesiyle engellendiği açıklanmıştı.

İran İhtilal Muhafızları Ordusu ise kelam konusu insansız araca deniz güvenliğini ihlal ettiği için müdahale edildiğini ve daha sonra hür bırakıldığını duyurmuştu.