İngiltere ve Galler’de ceza avukatları süresiz grev başlattı

Ülkede Ceza Avukatları Barosu (CBA), hükümetin, avukat tutamayacak durumda olan sanıkları temsil etmeleri için ceza avukatlarına ödenen isimli yardım fiyatlarında önerdiği bu ay prestijiyle yüzde 15’lik artış teklifini reddediyor. CBA, avukatların fiyatlarında yüzde 25’lik artış yapılması talebinde bulunuyor.

Ceza avukatları, yarın başşehir Londra’daki Yüksek Mahkemenin önünde ve Cardiff, Manchester, Birmingham, Bristol ve Leeds’deki mahkeme binalarında bir ortaya gelerek, hareket yapacak.

MAHKEMELERDEKİ MEVCUT GECİKMELERİ KÖRÜKLEYEBİLİR

İngiltere ve Galler’de haziran sonunda mahkemelerdeki birikmiş davalar 58 bin 973’e ulaştığı bildirildi.

Adalet Bakanlığı bilgilerine nazaran, 27 Haziran ve 5 Ağustos tarihleri ortasındaki grevler nedeniyle 1415’i duruşma olmak üzere 6 bin 235 mahkeme celsesi kesintiye uğradı.

Ceza avukatlarının iş bırakma aksiyonunun, halihazırda görülmesi beklenen on binlerce dava ile mahkemelerdeki mevcut gecikmeleri daha da kötüleştireceği öngörülüyor.

Adalet ve İçişleri Bakanlığında Devlet Bakanı olarak misyon yapan Sarah Dines, ceza avukatlarının süresiz grevini “sorumsuzluk” olarak nitelendirdi.

Buna karşılık, CBA Lideri Kirsty Brimelow ise kelam konusu grev kararının, “ceza adalet sistemini büsbütün çöküşten korumak için bir girişim” olduğu yorumunda bulundu.