İlber Ortaylı’dan gençlere tavsiye: Yaşlılarla ahbaplık edin

Tarihçi muharrir Prof. Dr. İlber Ortaylı, Samsun’da İlkadım Belediyesi tarafından bir alışveriş merkezinde düzenlenen kitap fuarındaki söyleşiye katıldı. Gençlerle tecrübelerini paylaşan ve onlara tavsiyelerde bulunan Ortaylı, farklı kültürleri ve coğrafyaları tanımaları için gençlere gezmelerini önerdi.

‘İNSANLAR YALNIZ KALDIKLARINDA MAKUS RUHLU OLURLAR’

Gençlere, yaşlılar ile ahbaplık etmeleri tavsiyesini lisana getiren Ortaylı, şunları söyledi:

“Devamlı kendi arkadaşlarınızla takılmayın. Zira bilgisiz, cahili ağırlar. Cahili de kimse ağırlamaz. Sıhhat alametidir kendi akranlarınla ahbaplık etmek. Lakin gündüz geceye götürülmez. Bir sefer yaşlılarla ahbaplık etmeye alışın. Sülalenizdeki, komşudaki, sokakta gördüğün ihtiyarlarla ahbaplık etmeye alışın. Onların da muhtaçlığı vardır gençlerle konuşmaya. Bir ninenin çantasını taşısan ya da bir yaşlıyı karşıdan karşıya geçirsen bu ahbaplığın başı olur. Bu Batı’da birçok vakit olmuyor. Batı’da ihtiyarlar da tuhaf oluyor. Gençlerle ahbap olmuyor. Buna Batı’da ‘yalnız kalabalık’ deniliyor. Beşerler kalabalıkta yalnız kaldıklarında hasta olurlar. Makûs ruhlu olurlar. Bu herkesin kendi yaş kümeleri dışında ahbaplık etmesiyle önlenir. Herkes anasından babasından öğrenmez.”

‘TELEVİZYONDA YANLIŞ TÜRKÇE KONUŞULUYOR’

Gençlere, Türkçeyi güzel öğrenmelerini ve hoş konuşmalarını da tavsiye eden Ortaylı, “Türkçeyi güzel öğrenmelisiniz. Bunun yanında farklı lisanlar de öğrenmelisiniz. Mesela 15 bin söz Fransızca öğreneceğinize 3 bin sözden 5 lisan öğrenebilirsiniz. Bu bir yöntem olsun bunu kesinlikle yapın. Televizyonda yanlış Türkçe konuşuluyor. Bizim vaktimizde gerçek Türkçe kullanmayanı akademisyen yapmıyorlardı.” diye konuştu.