Global piyasalar Fed’e dikkat kesildi

Küresel piyasalar Fed’in kritik faiz toplantısı öncesinde hafta başındaki olumsuz fiyatlamalardan sıyrılma eforu gösteriyor.

Asya piyasalarında Çin’den gelen ekonomik dataların akabinde olumlu seyir izlenirken, ABD vadelilerinde de yüzde 1’in altında yükseliş izleniyor. Avrupa’da vadeliler de olumlu açılışa işaret ediyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi Fed kararı öncesi 5 baz puan düşüşle yüzde 3,43 düzeyine gelirken, Bloomberg Dolar Endeksi’nde de yüzde 0,2’lik düşüş izlendi.

Emtia cephesine bakıldığında petrolde dalgalı seyir izlenirken, altında yüzde 0,5’e varan yükselişle 1.815 dolar düzeyi görüldü.

ÇİN’DEN KARIŞIK SİNYALLER

Çin’de Mayıs ayı ekonomik göstergeleri ülke iktisadına ait karışık sinyaller verdi.

Sanayi üretimine ait datalar Mayıs ayında toparlanmaya işaret etti. Ülkede sanayi üretimi Mayıs ayında yüzde 0,7 arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi artışın yüzde 0,9 olması tarafındaydı. Nisan ayında salgın tedbirlerinin tesiriyle sanayi üretiminde yıllık yüzde 2,9’luk daralma yaşanmıştı.

Aynı devirde perakende satışlar ise yüzde 6,7 düştü. Bu bilgiye ait beklenti yüzde 7,1’lik düşüş halinde olmuştu. Nisan ayında ise perakende satışlar yüzde 11 gerilemişti.

FED’DEN NE BEKLENİYOR

Yatırımcılar Fed’in 40 yılın en yüksek enflasyonunu denetim altına almak için Ekim ayına dek yapılacak üç toplantıdan en az birinde 75 baz puanlık bir faiz artışı yapmasını öngörüyor.

Para piyasalarının Eylül ayındaki toplantı bitiminde toplam 175 baz puanlık artışı fiyatladığı ve bu durumun iki sefer 50 baz puan ve bir kere 75 baz puan artışı ihtimaline işaret ettiği görülüyor.

Üç toplantı için daha evvelki beklenti her birinde 50 baz puanlık artış biçimindeydi. Daha evvel Fed yetkilileri 75 baz puanlık bir faiz artışını masa dışında bırakmıştı. Fed son olarak 1994 yılında 75 baz puanlık faiz artışı gerçekleştirmişti.