Global besin fiyatları ağustosta geriledi

FAO, besin emtia sepetinin milletlerarası fiyatlarındaki aylık değişimlerin izlendiği ağustos ayı Besin Fiyat Endeksi bilgilerini açıkladı.

Verilere nazaran, Besin Fiyat Endeksi, ağustosta bir evvelki aya nazaran yüzde 1,9 düşüşle 138 puana indi.

Böylece, Besin Fiyatları Endeksi son 5 ay boyunca düşmüş oldu.

Endeks, Ağustos 2021’e nazaran ise yüzde 7,9 yükseldi.

ULUSLARARASI FİYATLARINDAKİ GERİLEME HAKİM

Ağustostaki düşüşte, tahıllar, bitkisel yağlar, süt eserleri, et ve şekerin memleketler arası fiyatlarındaki gerileme tesirli oldu.

Tahıl Fiyat Endeksi geçen ay temmuza nazaran yüzde 1,4 düşüş gösterdi. Bu periyotta memleketler arası piyasalarda buğday fiyatları yüzde 5,1 azaldı. Buğday fiyatlarındaki düşüş Kuzey Amerika ve Rusya’daki üretim beklentilerinin artmasından ve Ukrayna limanlarından ihracatın tekrar başlamasından kaynaklandı. Tahıl Fiyat Endeksi ağustosta geçen yılın tıpkı devrine kıyasla ise yüzde 11,4 yükseldi.

Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi ağustosta aylık yüzde 3,3 gerileyerek 163,3 puan oldu. Bu periyotta bilhassa palmiye, ayçiçeği ve kanola yağlarının fiyatları azaldı.

Süt Eserleri Fiyat Endeksi, temmuza nazaran yüzde 2 azalarak 143,5 puana indi. Endeks geçen yılın birebir periyoduna kıyasla ise yüzde 23,5 arttı.

Et Fiyat Endeksi aylık bazda yüzde 1,5 gerileyerek 122,7 puana inerken geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 8,2 arttı.

Şeker Fiyat Endeksi de aylık bazda yüzde 2,1 gerileyerek 110,4 puan oldu.