Fransa Federasyon Lideri hakkında ‘cinsel taciz’ soruşturması

Liberation gazetesinin haberine nazaran; So Foot spor mecmuasının, Fransa Futbol Federasyonu Lideri Noel Le Great’in, federasyon bünyesindeki birçok çalışana SMS göndererek cinsel tacizde bulunduğu argümanlarını ortaya atmasından sonra Spor Bakanı Amelie Oudea-Castera, inceleme başlatılması talimatını verdi.

Soruşturma başladı

Gelişmeler üzerine Bakan Oudea-Castera, FFF Lideri Le Graet’i makamına çağırarak açıklama istedi. Bakanlıktan yapılan açıklamada hususa ait soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Le Graet’in FFF idaresine ait son periyoda ilişkin tüm raporları Bakanlığa ileteceği aktarılan açıklamada, Bakanın, “FFF’nin hiyerarşik seviyeleri ne olursa olsun tüm çalışanlara mutlak hürmet duyarak cinsiyetçi ve cinsel olmak üzere her türlü ayrımcılığın ve şiddetin önlenmesi ismine faaliyetlerini sürdürmesi gereğini hatırlattı.” ifadesi kullanıldı.

Çok sayıda bayanın Federasyon’dan istifa ettiği iddiası

So Foot mecmuası, 8 Eylül’de, 2011’den bu yana FFF başında olan 80 yaşındaki Le Graet’in, FFF çalışanlarına cinsel içerikli SMS gönderdiğine ait çok sayıda isimsiz şikayet mektubu alındığını ortaya atmıştı.

İddialara nazaran son yıllarda FFF bünyesindeki çok sayıda bayan, “tacize uğramış hissettiği için” istifa etti.

FFF ise “karalama yaptığı” gerekçesiyle So Foot hakkında cürüm duyurusunda bulunulduğunu açıklamıştı.