Fındık fiyatına kızdı, toplamadan ağaçları kesti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde fındık fiyatlarını açıklayarak, levant kalitenin 82.5, Giresun kalitenin 84 lira olduğunu duyurdu.

Açıklanan bu rakamlar fındık üreticilerini memnun etmedi. Fındığın maliyetinin 85 lira olduğunu belirten üreticiler, fiyatın 100 liradan aşağıda olmaması gerektiğini ileri sürerek tepki gösterdi. Bir üretici, fiyatın maliyetlerini karşılamadığını belirterek fındık ağaçlarını kesti.

‘KENDİNİ KURTARMIYOR Kİ’

Milliyet’in haberine göre, açıklanan fındık fiyatı sonrası Ordu’nun Perşembe ilçesinde yaşayan fındık üreticisi Tahsin İskenderoğlu, fındık toplama sezonu başlamasına rağmen bahçeye motorlu hızarla girerek 4 dönüm arazisinde bulunan fındık ağaçlarını kestirmeye başladı. Motorlu hızarın bozulması üzerine ise baltayla kesime devam etti.

İskenderoğlu maliyetler nedeniyle fındıktan zarar edeceğini belirterek, şöyle konuştu: “Fındığın fiyatı bu değil ki, 82.5 lira değil. Tüccar bunu kaçtan alacak, 60 liradan. Buranın maliyeti kaç lira?

Ben buraya 13 yevmiye verdim, motor yevmiyesi, gübresi ne olacak? Kendini kurtarmıyor ki. Boşu boşuna tutmanın bir anlamı da yok.

Kesilsin, hiç değişse zarara girmem. Bu iş hep zarar. Niye tutayım ki burayı? Yevmiye 750 lira. Ama gelen yok.

Bugünden itibaren devam ediyorum kesmeye. Motorlu hızarla kestiriyordum. Adamın motoru bozuldu. Hepsi kesilecek. Tüccar 60 lira verecek bu fındığa. 60 lira kurtarır mı?

Kazanmadığın yerde ne yapacaksın? Zarar mı edelim? Cidden kurtarmaz. Boşu boşuna, motora para vereceksin, gübreye para vereceksin. Kireç attım diplerine. Gübrenin tonu 6 bin 500 lira. Ne kazanacağım ben buradan.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx