Eylül’de doların pimi çekildi! İslam Memiş’ten çakılma uyarısı! Bu türlü bir düzey yok…

Türkiye Merkez Bankası’nın Eylül ayı faiz kararı merak konusu olurken Piyasa Uzmanı İslam Memiş, Merkez Bankası’nın faiz kararı için ‘Kara kutu’ yorumunda bulundu. Belirsizliğin sorunlu bir sürece işaret ettiğini söz eden Memiş, dolar için korkutan kestirimi verdi. İşte yatırımcıyı Eylül’de bekleyen tehlikeler.

EYLÜL AYI ZAHMETLİ GEÇEBİLİR?

Memiş, Merkez Bankası’nın Eylül ayı faiz kararının öngörülmez olduğunu belirterek, sorunlu sürece dikkat çekti. Memiş, “Kapalı kutu. Bu belirsizlik sorunlu bir sürece işaret ediyor. Net olan bir şey var, G20 ülkeleri ortasında en fazla enflasyon sayıları artan ülkeyiz” yorumunda bulundu.

DOLARDA DÜŞÜŞ SİNYALİ

Yatırım için dolar alanlara berbat haberi veren İslam Memiş, “Dolarda Eylül sonunda bir düşüş bekliyorum. Bu gerçekleşirse dolar/TL kurunu etkileyecektir. 18.30 TL düzeyinde bir dolar kuru var, öte yandan 3.500 düzeyini de test eden bir borsa var. Tıpkı anda yükselmesi kuşku uyandırıyor bende. Yabancı yatırımcıların satın alması ve uzun vadede durması değerli. İktisat idaresi borsayı destekliyor.” dedi.

GRAM ALTININ BAHTI DOLARA BAĞLI

Gram altında olumlu sürecin devam edeceğini söyleyen Memiş, yıl sonu ön görüsünü de yineledi. Memiş, ” Yıl sonunda gram altın için 1.400 lira iddiam devam ediyor” dedi. Altın için ikaz da yapan Memiş, Dolar/TL kurunun diyen Memiş, dolar/TL kurunda bir geri çekilme görülmesi durumunda lakin gram altında 1.000 liranın altının konuşulabileceğini söyledi.