Enes Kanter, eğitimci Orhan İnandı’nın kaçırılmasını Washington Post’a yazdı

Enes Kanter, eğitimci Orhan İnandı’nın kaçırılmasını Washington Post’a yazdı

Posted by

2017’de Endenozya’da kendisinin de kaçırılma tehlikesi atlattığını yazan Enes Kanter, dünya liderlerine, Türkiye’nin muhalifleri hedef alan kaçırma ve zorla alıkoyma eylemlerine karşı ‘dur’ deme çağrısı yaptı.

Kanter, yazısında şu ifadelere yer verdi: “2016’daki başarısız darbe girişiminden bu yana, Türkiye’nin dünyadaki diplomatik misyonları kendi vatandaşlarına yönelik ajanlık faaliyeti yürütüyor, muhaliflerin aktivitelerini gözetliyor ve onları kaçırıyor. Uluslararası kamuoyunun bu hamlelere karşı etkili bir tepki verememesi Türkiye hükümetinin de bu küresel yasa dışı işleri yürütmeye devam etmesini kolaylaştırıyor.”

Eğitimci Orhan İnandı’nın kaçırılması olayı ile Suudi Arabistan’ın İstanbul konsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı vakası arasında benzerliğe de dikkat çeken Enes Kanter, “Binlerce Türk muhalif son beş yılda Erdoğan’ın baskıcı rejiminden kaçtı ve her biri bir sonraki kaçırılma vakasının kurbanı olmaktan korkuyor. Bu sadece yabancı ülkelerde güvence bulan Türkler için korku dolu bir atmosfer yaratmakla kalmıyor, o ülkelerin egemenliğini de baltalıyor. ABD için bu türlü adam kaçırma ve örtülü iade işlemleri karşısında, her kim yaparsa yapsın, inisiyatif alma ve uluslararası destek bulma zamanı. Türkiye’nin başka ülkelerdeki yasadışı faaliyetlerini göz ardı etmek, olsa olsa başka diktatörlerin de bu yolları denemeye başlamasına yol açar.” uyarısında bulundu.

Yazının orijinali BURADA
 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir