Elektriğe artırım baskısı büyüyor

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, elektrik piyasasında 1 Nisan 2022’de uygulanmaya başlanan tavan fiyat uygulamasının üç ay içerisinde üçüncü defa değiştirilmesini kıymetlendirdi. Akın, bu durumun ulusal tarifeye zam ihtimalini artırdığına dikkat çekti.

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, elektrikte üretim maliyetlerindeki artışı sonlandırmak maksadıyla piyasa takas fiyatına (PTF) getirilen tavan fiyat uygulamasının üç ay içerisinde yüzde 50 oranında artarak megavatsaat başına 2 bin 500 liradan 3 bin 750 liraya çıkarılmasının ulusal tarifede artırım baskısını artırdığında dikkat çekti.

Akın, “Elektrik fiyatlarını frenlemek için 1 Nisan’da hayata geçirilen tavan fiyatın 19 Mayıs ve 1 Haziran’da artırılmasının akabinde ulusal tarifede artırım yapıldı. Üç ayda üçüncü kere artırılan tavan fiyatın artırılması ulusal tarifede artırım baskısı yaratıyor” dedi.

6 AYDA YÜZDE 151’E VARAN ORANDA ARTIRIM YAPILDI

CHP’li Akın, şunları lisana getirdi:

“AKP iktidarı ulusal tarifede 1 Ocak’ta yüzde 127’ye varan fahiş artırımın ardından KDV indirimi üzere göstermelik adımlar atmıştı. 1 Haziran’da yüzde 15 oranında artırım yapılan konut tarifesi böylelikle 6 ay içinde toplamda yüzde 151 oranında zamlandı.

Temel bir hak olan elektrik kullanımı Türkiye’de fahiş fiyatı nedeniyle ulaşılabilir olmaktan çıkarken; iktidar gizlemeye çalışsa da Türkiye’de çok derin bir güç yoksulluğu yaşanmaktadır.

ÜRETİMDE İTHAL GİRDİLİ SANTRALLARIN PAYI ARTIYOR

İktidarın yanlış siyasetleri nedeniyle ulusal paramız Türk lirasındaki kıymet kaybı elektrik üretim  maliyetlerini yükseltmektedir. Bilhassa ithal kömür ve doğalgaz üzere dışa bağımlı girdilerle üretim yapan elektrik santrallerinin maliyetleri bu kapsamda daima artmaktadır.

Haziran ayı sonu prestijiyle ithal kömür ve doğalgazla üretim yapan santrallerin hissesi yüzde 40’a dayanırken; bu durum yaz periyodunda üretim maliyetlerin daha da artacağını göstermektedir.

TAVAN FİYAT ÜÇ AYDA YÜZDE 50 ORANINDA ARTTI

İktidar elektrik üretimindeki maliyet artışını frenleyebilmek maksadıyla gün öncesi piyasasına sunulan tekliflerin arz ve talebe nazaran eşleşmesiyle belirlenen piyasa takas fiyatına (PTF) müdahale ederek 1 Nisan 2022 prestijiyle tavan fiyat uygulaması başlatmıştı.

Fiyat artışını sınırlamak hedefiyle getirilen tavan fiyat uygulaması üç ay üzere kısa bir mühlet içerisinde 2 bin 500 liradan 3 bin 750 liraya çıkarılarak yüzde 50 oranında arttı.

İktidar; sonlandırılmak istenilmesine rağmen elektrikte üretim maliyetleri denetim edemiyor. Üretim maliyetlerindeki artışın nedeni ise Türk Lirası’ndaki paha kaybıdır. Hasebiyle iktidar kendi yanlış siyasetinin faturasını vatandaşa elektrik tarifesinde artırım olarak yansıtmamalıdır.

TAVAN FİYAT ARTINCA TARİFEDE ZAM YAPILDI

PTF tavan fiyatı 1 Nisan 2022’de bir megavatsaat başına ithal girdili santrallerde 2 bin 500 lira, yenilenebilir ve yerli santrallerde ise bin 200 lira olarak belirlenmişti.

Tavan fiyat; 19 Mayıs 2022 tarihinde 2 bin 750 liraya çıkarılırken; 1 Haziran 2022 prestijiyle de 3 bin 200 liraya yükseldi. 1 Haziran’da PFT fiyatının yüzde 16,6 oranında artırılmasının akabinde ulusal tarifede de tıpkı tarihte yüzde 15 oranında artırım yapılmıştı.

1 Temmuz prestijiyle tavan fiyatının yüzde 17,2 oranında artması ulusal tarifede artırım baskısını daha da artıracaktır.”