Dr. Cihan Işık: ‘Böbrek taşı ihmale gelmez’

Türkiye’de neredeyse her 10 bireyden birinin böbrek taşı meselesiyle karşılaştığını belirten Üroloji Uzmanı Op. Dr. Cihan Işık, tedavi edilmediğinde böbreğin kaybedilmesine bile yol açabilen bu taşların nasıl oluştuğunu hakkında açıklamalarda bulunarak, “Kandaki mineraller, olağan kaidelerde böbrekler tarafından süzülerek atılır. Bu taşlar idrarda çözünür. Şayet böbrekte sıvı azsa, yani hasta gereğince su içmiyorsa, o vakit mineraller birikerek kristale dönüşür, bu kristaller de vakitle taş biçimini alır.

Yeterli su içmemenin yanı sıra hayvansal proteinleri ve tuzu fazla tüketmek, kullanılan kimi ilaçlar, böbrekteki birtakım bozukluklar, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları da böbrekte ve idrar yollarında taş oluşmasına yol açabilir” biçiminde konuştu.

“BELDE AĞRI, İDRARDA YANMA”

Böbrek taşının ağrıya neden olduğunu ve birtakım hastaların bu ağrıyı çok şiddetli formda hissettiğini söyleyen Op. Dr. Cihan Işık, “Hastada bel bölgesinde hissedilen ağrının yanı sıra idrar yaparken yanma, idrarda kan, sık idrara çıkma ya da tam zıddı idrar yapamama, mide bulantısı üzere şikayetler görülebilir.

Teşhis için genel muayenenin akabinde hastadan kimi analizler istenir. Ayrıyeten ultrason ya da tomografi çekilmesi gerekebilir. Bu biçimde taşın varlığı ve nerede olduğu tespit edilir” dedi.

“BOYUTU BÜYÜKSE MÜDAHALE ŞART”

Sıcak yaz aylarında taş düşürme hadiselerinin arttığını belirten Op. Dr. Cihan Işık, tedavi usulleriyle ilgili bilgiler paylaşarak, “Bazı hastalarda taşın bedenden atılması için bol su içmek ve hareket etmek kâfi olabiliyor. Boyutu 4 mm’nin altında olan taşların çok büyük bir kısmı resen düşüyor.

Bu durumlarda hastaya sadece ağrı kesici veriyoruz. Kimi hastalarda ise lazerle taş kırma prosedürünü uyguluyoruz. Bu metotta böbrek ya da idrar kanalında bulunan taşları lazerle parçalayarak bedenden atılmasını sağlıyoruz” sözlerini kullandı.

“TEDAVİSİ MÜMKÜN SAKIN İHMAL ETMEYİN”

Böbrek taşı probleminin ihmale gelmeyeceğinin altını çizen Op. Dr. Cihan Işık, “Tedaviyi ertelemek hakikat değil. Böbrek taşının kısa müddette tedavisi mümkün. Şayet ihmal edilirse vakit içinde böbrek çalışmamaya başlayabilir, hasta böbreğini kaybedebilir.

Hem böbrek taşı oluşmaması hem de oluşan taşların şimdi küçükken bedenden çarçabuk atılması için herkese bol su içmelerini öneriyorum. Böbrek taşının varlığından şüphelendikleri, ağrı hissettikleri ya da idrar yollarıyla ilgili sıkıntılar yaşadıkları durumlarda da kesinlikle bir üroloji uzmanına başvursunlar” diye konuştu.