Deterjan Pazarı firmasına soruşturma açıldı: 8 gözaltı

Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde faaliyet gösteren ‘Deterjan Pazarı’ firması, birçok vatandaşı mağdur etti.

Banyo topu yapmaları için ham unsur sattığı bireylere eserlerini 3 katı fiyatla geri alma vaadinde bulunan, ünlü oyuncularla reklam çekimi yaparak tanıtım yapan firma, internet sitesi üzerinden de müşteri bulup satış yaptı.

Firma, bir müddet taahhütlerini yerine getiremedi, internet sitesi kapandı. Firmanın sahibi olan Süleyman Kocabaş’ın ise ortadan kaybolduğu, yaklaşık 40 bin kişinin toplam 500 milyon TL civarında dolandırıldığı ileri sürüldü.

Çok sayıda kişinin başvurusu üzerine savcılık, Süleyman Kocabaş hakkında soruşturma başlattı.

Öte yandan Süleyman Kocabaş, toplumsal medya hesabından canlı yayın yaparak hakkındaki savlarla ilgili açıklamada bulundu.

“Üzerimizde çok önemli baskı var”

Ülkeyi terk etmediğini belirten Kocabaş, şu açıklamalarda bulundu:

“Deterjan.com, benim vücudum fakat mezara giderse yok olur. Biz her vakit şirketin başındaydık, bundan sonra da daima başında olacağız. Halka yaptırdığımız işten çok daha yüksek kapasitede fabrika kurdum ve 280 kişiyi istihdam ettim. Şu an prestijiyle üzerimizde çok önemli baskı var.

“Çıkan haberler yüzünden bütün kapılar kapandı”

Özellikle belli bir küme birtakım tertipleri yapıp daima haberler çıkartarak daima sorun oluşturuyor. Ben pazartesi günü yüklü ölçüde para alıp ödemelere başlayacakken, bu çıkan haberler yüzünden bütün kapılar kapandı. Ben 2 aydır hiçbir şey satamıyorum. Ödemelerle ilgili bizim önümüzdeki sürece ertelememiz gerekiyor.

Yapacak hiçbir şeyimiz yok. Ben yarından itibaren şirketimi olağan faaliyetine devam ettireceğim. İşimize devam edeceğiz. Eser getirenlerin eserlerini teslim alacağız. Yarın sabah ‘Bismillah’ deyip işime başlayacağım. Ödeme alamayan bireylerin, şirketin kapanma durumu olursa hiçbir halde almayacaklarını düşünerek hareket etmelerini istiyorum.”

“Bu olaylar sürdükçe işimi yapamıyorum”

Belirli bir kümenin 100 kişiyi organize edip halkı dolandırdıklarını ileri sürdüğünü tabir eden Kocabaş, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bunu yaptığımızı düşünelim. Şirket kapanırsa ödeme yapamayacağımı düşünmenizi istiyorum. Bizimle çalışan herkesi mantıklı olmaya davet ediyorum. Ödemenin gecikmesinin ana sebebi; 2 aydır bu olaylar yüzünden iş yapamamak. Birebir vakitte finansal olarak organize etmiş olduğum nakit döngüsünü yapamamaktan kaynaklı. Ben bir firma ile muahede yaptım. Lakin bu olaylar yüzünden iptal edildi. Bu olaylar sürdükçe işimi yapamıyorum. Yarın işe başlayacağım. Ödemeleri yakın vakitte yapamam. Zira para kaynaklarımız kesildi. Hiçbir banka bizimle çalışmak istemedi. Ben yine satış moduna döneceğim.

“Mantıklı davranalım”

Beklemeyenler için yapacağım bir şey yok. Ödemelerle ilgili 3 aylık bir süreç istiyoruz. Bekleyen bekleyecek, beklemeyenle de artık hır-gür edeceğiz, yapacak bir şey yok. Mantıklı davranalım. Herkes kendinde kusur arasın.”

Öte yandan dün birçok kişinin önünde toplandığı Kahramankazan’daki firmaya ilişkin fabrikanın bugün açıldığı ve personellerin çalışmaya başladığı görüldü.

8 kişi gözaltına alındı

Süleyman Kocabaş ve 7 yöneticisi, savcılığın başlattığı dolandırıcılık soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

Polis grupları, gözaltına alınan toplam 8 şahsa ilişkin 10 mesken ve firmaya ilişkin 4 iş yerinde arama başlattı. Adreslerde aramalar devam ediyor. Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Hatalarla Uğraş Şubesi gruplarının, geçen yıl aralık ayında yapılan şikayetlerin akabinde ocak ayından itibaren teknik ve fizik takipte bulunduğu, elde edilen kanıtlar doğrultusunda operasyonun gerçekleştirildiği belirtildi.