Değerli petrol ve besin Almanya’da enflasyonu 50 yılın en yüksek düzeyine ulaştırdı

Destatis açıklamasında Ukrayna-Rusya savaşının başlamasından bu yana, bilhassa güç fiyatlarının gözle görülür biçimde arttığına ve bunun enflasyon üzerinde kıymetli bir tesirde bulunduğuna dikkat çekildi. Açıklamada besin başta olmak üzere öbür malların da savaş ve teslimat darboğazları nedeniyle tüketiciler için giderek daha kıymetli hale geldiğine vurgu yapıldı.

Destatis Lideri Georg Thiel, bahse ait değerlendirmesinde, güç eserlerindeki fiyat artışlarının hala yüksek enflasyonun ana nedeni olduğunu belirterek, “Enflasyon, iki Almanya’nın birleşmesinden bu yana üç aydır arka arda en yüksek düzeye ulaştı.” sözünü kullandı.

Mayıs 2022’de besin fiyatlarında ortalamanın üzerinde artışlara dikkati çeken Thiel, Federal Almanya’da mayıstaki üzere yüksek enflasyonun birinci petrol krizinin yaşandığı 1973-1974 kışında görüldüğünü belirtti.

Enerji fiyatlarının yıllık bazda yüzde 38,3 artması dikkati çekerken, yıllık artış besin fiyatlarında yüzde 11,1 olarak iki Almanya’nın birleşmesinden beri en yüksek artış olarak kayıtlara geçti.

Mayısta bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran doğal gaz fiyatları yüzde 55,2, akaryakıt fiyatları yüzde 41, elektrik fiyatları yüzde 21,5 arttı.

Yemeklik katı ve sıvı yağlarda yıllık artış 38,7 olurken, et ve et eserleri 16,5 süt eserleri ve yumurta 13.1 ve ekmek ve tahıl eserlerinde yüzde 10,5 artış görüldü.

AB uyumlu TÜFE, mayısta aylık bazda yüzde 1,1 ve yıllık bazda yüzde 8,7 yükseldi. Güç fiyatları hariç, Almanya’da yıllık enflasyon mayısta yüzde 4,5 olarak gerçekleşti.

Yüksek enflasyon tüketicileri zorluyor, ekonomiyi yavaşlatıyor

Son devirde bilhassa besin ve güç eserleri başta olmak üzere tedarik dar boğazları ve değerli fiyat artışlarının enflasyonu üst istikametli baskılaması dikkati çekiyor.

Yüksek enflasyon oranları, ülkede daha evvel bu düzeyleri görmeyen nüfus için satın alma gücünü azalttığı için badirelere neden oluyor.

Enerji ve besin fiyatlarındaki keskin artış enflasyonu üst taraflı baskılarken bölgedeki savaş da bu eğilimi artırdı.

Ukrayna-Rusya savaşı ve Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımları, güç, ham unsur ve besin fiyatlarının yükselmesine neden oluyor ve bu da şirketleri ve tüketicileri zorlarken ekonomiyi yavaşlatıyor.

Ekonomistler, 2022 yılı için yüzde 6,1’lik ortalama enflasyon beklerken, Rusya’dan güç ithalatının durması halinde gelecek birkaç ay içinde Almanya’da enflasyonda çift haneli sayıların görülmesinin de mümkün olabileceğine işaret ediyor.