Bitlis’te 19 Mayıs kutlamaları heyecan yarattı

Bitlis’te 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103. yıldönümü nedeniyle düzenlenen program bayrak yürüyüşü ile başladı.

Şehitlik önünde başlayan yürüyüşe katılan yaklaşık 200 gencin 50 metrelik Türk bayrağını taşıdığı program, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtı önünde sona erdi. Akabinde Merkez Spor Salonunda devam eden kutlama programı hürmet duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Günün mana ve kıymetini belirten konuşmayı yapan Bitlis Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Bilal Elkatmış, “Aziz milletimizin bağımsızlık inancı ve tüm asaletiyle Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir kez daha şaha kalkışının başlangıcı 19 Mayıs 1919’dur. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir periyotta Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türk milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük çabamızın de başlangıcı olmuştur. Bu tarih ile birlikte aziz milletimiz, kendi makûs talihini bilakis döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ebediyen işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır.

Kurtuluş Savaşı bu destanın ismi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu destanı yaşatan milletimizin kalbidir. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan şahlanış, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte kısa müddette dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Yakın bir gelecekte tahminen ülke idaresinde kelam sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Ülkemizi, Büyük Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyet düzeyine sizler taşıyacaksınız.

Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü hücum yahut tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiç kimsenin huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermeyeceksiniz. 19 Mayıs, gençlik; gençlik gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük garantisidir. Binlerce şehit vererek, badire ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu kıymetli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek nesillere en düzgün biçimde aktarmak, en başta gelen vazife ve sorumluluğunuz olmalıdır. Ve bu kudret damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur” dedi.

Elkatmış’ın konuşmasının akabinde gençlik merkezi üyeleri tarafından şiirler okunup türküler söylendi. Daha sonra 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle düzenlenen yarışlarda dereceye girenlere mükafatları verilirken, merasim son olarak halk oyunları şovları ile son buldu.

Merasime Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Vilayet Jandarma Kumandanı Tuğgeneral İbrahim İnanç, Bitlis Belediye Lideri Nesrullah Tanğlay, Cumhuriyet Başsavcısı Ali İhsan Akdoğan, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Vilayet Emniyet Müdürü Celal Özcan, Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Bilal Elkatmış, protokol üyeleri ve öğrenciler katıldı. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.