Biden’dan kürtaj kararnamesi

ABD Lideri Joe Biden, Yüksek Mahkeme’nin kürtaj kararının akabinde bayanların kürtaja erişimini ve kadın-doğum sıhhati konusundaki haklarını teminat altına alan bir kararname imzaladı.

Biden, Beyaz Saray’da Lider Yardımcısı Kamala Harris ve Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Bakanı Xavier Becerra’nın iştirakiyle basın toplantısı düzenledi.

İmza merasiminden evvel yaptığı konuşmada Biden, Yüksek Mahkeme’nin kürtajı anayasal hak olmaktan çıkaran kararını eleştirerek, “Yüksek Mahkeme’nin kararı, anayasal bir yargı kararı değildi. Bu büsbütün siyasi bir gücün aksiyonuydu.” yorumunu yaptı.

Biden, kürtajın tekrar hak olarak tanınması için Kongre’ye de bu hususta bir yasa tasarısı geçirmesi davetinde bulunarak, “Kürtaj hakkını tekrar elde etmenin en süratli yolu, masama gelir gelmez imzalayacağım bir yasadır” dedi.

Çin’e gümrük vergilerinin kaldırılıp kaldırılmayacağının sorulması üzerine ise Biden, “Bu husustaki kararımı şimdi vermedim.” karşılığını verdi.

Biden, ayrıyeten bugün Japonya’nın Washington Büyükelçiliğine uğrayarak, uğradığı hücum sonucu hayatını yitiren eski Başbakan Abe Şinzo için açılan taziye defterini imzalayacağını da kelamlarına ekledi.

KARARNAMEDE NE VAR?

Biden’ın konuşmasının akabinde imzaladığı kararname ile Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı bayanların Besin ve İlaç Yönetimi (FDA) tarafından onaylanan kürtaj ilaçlarına erişimini korumak ismine adımlar atacak.

Ayrıca ilgili sıhhat kurumları, gebeler ve düşük yapanlar için acil servis hizmetlerine erişimleri düzenleyecek.

Biden, kelam konusu kararname ile Sıhhat ve İnsan Hizmetleri Bakanlığına doğum denetim prosedürlerine erişim genişletilmesi ve doğum denetim ilaçları ve danışmanlığına fiyatsız erişim için buyruk verecek.

YÜKSEK MAHKEMEDEN KÜRTAJ KARARI

ABD Yüksek Mahkemesi, 24 Haziran’da ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli “Roe-Wade kararı”nı iptal etmişti.

Karar ile kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken, bu bahisteki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakılmıştı.

KARAR MAYISTA BASINA SIZMIŞTI

ABD’li siyasi yayın kuruluşu “Politico” mayısta kelam konusu kararı yayımlamış, Yüksek Mahkeme de haberin doğruluğunu teyit etmişti.

Amerikan medyası, Yüksek Mahkeme’nin bu istikamette açıklayacağı bir kararın ülkede zelzele tesiri yaratacağına ve siyasi bölünmenin daha da artacağına vurgu yapmıştı.