Biden Buffalo’daki ırkçı saldırıyı ‘iç terör’ olarak niteledi: ‘Beyaz ırkçılık’ bir zehir ve galip gelemeyecek

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Lideri Joe Biden ve eşi Jill Biden, Buffalo’yu ziyaret ederek hücumun kurbanlarının aileleri ile görüştü. Ziyaretinde konuşma yapan Biden, “Jill ve ben buraya size takviye olmak ve acınızı paylaşmak için geldik” sözünü kullandı.

“SON KELAM BEYAZ IRKÇILARIN OLMAYACAK”

Biden, ırkçılığın ABD’nin kıymetlerine karşıt olduğunu vurgulayarak “Size kelam veriyorum ki ABD’de nefret ve kötülük galip gelemeyecek. Son kelam beyaz ırkçıların olmayacak” dedi.

“BEYAZ IRKÇILIK ZEHİRİ SİYASET YOLUYLA BEDENİMİZE YAYILIYOR”

Kendilerini “vatansever” olarak tanımlayan bir kesim tarafından nefretin yayıldığını vurgulayan Biden, “Beyaz ırkçılık bir zehir ve siyaset yoluyla bedenimize yayılıyor” değerlendirmesinde bulundu. Biden, Buffalo’daki taarruzla ilgili “Burada olanlar apaçık bir terör, iç terör” görüşünü paylaştı.

Buffalo’daki ırkçı taarruz

Buffalo kentinde 14 Mayıs Cumartesi öğlenden sonra bir süpermarkete düzenlenen silahlı akında 10 kişi ölmüş, 3 kişi yaralanmış, saldırganın “Payton Gendron” isimli 18 yaşında beyaz bir erkek olduğu açıklanmıştı.

Yetkililer, kentin dışından gelen tetikçinin toplumsal medyadan canlı yayımladığı hücumda gaye aldığı 13 bireyden 11’inin siyahi olduğunu belirtmiş, ırkçı nedenle yapıldığı açıklanan akına ait nefret hatası soruşturması başlatılarak saldırganın birinci derece cinayetten yargılanacağı açıklanmıştı.

Hakim karşısına çıkarılan ve hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen saldırgan Gendron, yarın ikinci defa duruşmaya çıkacak.

Polis, saldırgana ilişkin olduğu düşünülen manifestoyu inceliyor

Öte yandan polis, saldırgana ilişkin olduğu düşünülen ve internette yayımlanan manifestoyu incelediğini açıkladı.

ABD medyasına nazaran, 180 sayfa olduğu belirtilen ve saldırganın yazdığına inanılan manifestoda, “siyasi seçkinlerin beyaz nüfusu azaltmak için göç ve öteki siyasetleri kullandığı belirtiliyor ve saldırganın mümkün olduğu kadar çok siyahiyi öldürme planı” yer alıyor.

Manifestoda, saldırgan, kendisini “faşist, beyazların üstünlüğünü savunan biri ve ırkçı” halinde tanımlıyor. Saldırganın manifestosunda, 2020’de Kovid-19 salgınında can badiresinden “4chan” web sitesine göz atmaya başladığını, sitede evvel silahlar, daha sonra da beyazların üstünlüğünü savunan grafiklerle karşılaştığını yazdığı söz ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.