Bayanlar haykırdı: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz

Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ait 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptal istemini reddetti. Karar ikiye karşı üç oyla alındı. Alınan kararın akabinde bayan sokağa indi.

Eskişehir Demokratik Bayan Platformu üyeleri, Danıştay’ın verdiği İstanbul Kontratı kararına reaksiyon olarak Eskişehir’de aksiyon yaptı.

KARARI PROTESTO ETTİLER

Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Mukavelesi’nin feshine ait 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptal istemini reddetti. Karar ikiye karşı üç oyla alındı. Eskişehir Demokratik Bayan Platformu üyeleri, Eskişehir Köprübaşı Adalar mevkiinde yaptıkları aksiyonla, Danıştay’ın kararını protesto etti. Harekete, Eskişehir Demokratik Bayan Platformu üyelerinin yanı sıra, bayan örgütleri ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de dayanak verdi. Aksiyona katılanlar, ‘Hukuksuz kararı tanımıyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyorız’ yazılı pankart açarak, ‘İstanbul Mukavelesi yaşatır, vazgeçmiyoruz’, ‘Yaşasın Bayan dayanışması’, ‘Sözleşmeyi değil şiddeti engelle’ biçiminde sloganlar attı.

Eskişehir Demokratik Bayan Platformu ismine açıklama yapan Ayşegül Yüksel, Danıştay’ın İstanbul mukavelesi feshini onayladığı bu hukuksuz kararını tanımadıklarını belirterek, “İstanbul Kontratı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir gece yarısı kararıyla iptal edilmiş, kararın 20 Mart 2021’de Resmi Gazetede yayımlanmasıyla Türkiye, resmi olarak Kontrattan çekilmişti. Biz bayanlar o günden beri ‘İstanbul Kontratı Bizim, Vazgeçmiyoruz’ demek için hem sokakta hem de adalet koridorlarında çaba ettik, ediyoruz” dedi.

“SÖZLEŞME YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILDIKTAN SONRA 259 BAYAN ÖLDÜRÜLDÜ”

Yargının bir kere daha erkek iktidarının karşısında düğmelerini iliklediğini tabir eden Yüksel şunları söyledi:

* Cumhurbaşkanlığı mukaveleden çekilmeye münasebet olarak Türkiye’nin toplumsal ve ailevi bedelleriyle bağdaşmayan eşcinselliği olağanlaştırmaya çalışan bir mukavele olduğunu söylemişti. Siyasal iktidar ailevi kıymetleri bu kadar önemserken Yalnızca Haziran ayında 5 bayan çocukları ile birlikte öldürüldü. Korunmaya çalışan aile yapısı bayanları ve çocukları koruyamadı.

* İstanbul Sözleşmesi’nin feshi Pınar Gültekin’i öldüren Cemal Avcı’ya çok güzel oldu dedirttirirken birçok erkeğe de bayana yönelik şiddet uygulamasında yürek verdi.

* Mukavelenin yürürlükten kaldırılmasından sonra 259 bayan erkekler tarafından öldürüldü.

* İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkarken her vakit bu yasanın faal olarak uygulanmadığını, bilakis bayan katillerinin tahrik indirimi ile ödüllendirildiğini söyledik. Ve o günden beri de iktidarın tezlerinin bilakis bayanlara, çocuklara, LGBTİ+’lara şiddet artarak devam etti. Onur yürüyüşünde insan onuruna yakışmayan uygulamalarla gözaltına alınan LGBTİ+’lara nefret telaffuzları artık devlet bürokrasisinin ağzında alışılagelmiş bir hal aldı.

* Bu ülkenin sokaklarında caddelerinde bayanlara ve LGBTİ+’lara karşı şiddet, taciz, tecavüz devam ederken erkek hükümran iktidarın koruduğunu söylediği kutsal bedellerini tanımıyoruz!

* Bizler İstanbul Sözleşmesi’nin siyasi kararlarla iptal edilmesine karşı çaba etmeye devam edeceğiz. Erkek şiddetiyle öldürülen tüm bayanlara sözümüzdür İstanbul mukavelesi yaşatır demek için yeniden bir ortada sokaklarda olacağız.

* İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceğiz.