Avrupa’nın ırkçı polisleri

Ayrımcılığın kalesi haline gelen Avrupa’da, Irk Bağları Enstitüsü (IRR) tarafından yapılan yeni bir araştırma, kıta devletlerindeki güvenlik teşkilatlarına ırkçılığın ne derece nüfuz ettiğini su yüzüne çıkardı. Güvenlik görevlilerin ırkçı ataklarda hatalılara çok müsamahalı tavrı ve azınlıklara karşı orantısız güç kullanması tenkitlerin odağında yer aldı. Raporda Avrupa polisinin ırkçılık eğilimde olduğu ve acil tedbir alınması gerektiği vurgulandı. İngiliz polislerinin ise kendi ortalarında kurduğu WhatsApp kümelerinde cinsel taciz, siyahi çocukların öldürülmesi ve eşlerine şiddet ile ilgili karşılıklı espriler paylaştığı kaydedildi.

SİYASİ GÖRÜŞLERİ ÇOK SAĞ

Raporda çevrimiçi ortamda ırkçı ve çok sağ içerik paylaşan memurların sayısında önemli artış gözlemlendi. Fransa’da jandarmaların yüzde 81’inin çok sağcı siyasetçi Marine Le Pen’i desteklediği söz edildi. Bunun yanı sıra Fransa, Belçika, Almanya ve Macaristan’da emekli polis amirlerinin ülkelerindeki çok sağ partilerden belediye başkanlığı ve milletvekiliğine aday olduğu tabir edildi.
ABD’de ortaya çıkan ve ırkçı bir simge olan “ince mavi çizgi”, İngiliz polisi tarafından da kullanılıyor.

SEMBOLLERİ ‘İNCE MAVİ ÇİZGİ’

ABD’de polis memuru Derek Chauvin, tutukladığı siyahi George Floyd’un, elleri kelepçeli olduğu halde boğazına diziyle 8 dakika 46 saniye boyunca baskı yapmış ve vefatına neden olmuştu. Ülke genelinde infilae yol açan olay sonrası, ırkçı saldırıyı ve Chauvin’i destekleyen polis memurları siyah, beyaz ve mavi renklere sahip maskeler takmış, “ince mavi çizgi” beyaz üstünlükçülüğün ve ırkçılığın simgesi haline gelmişti. Raporda Avrupa polislerinde de “ince mavi çizgi” simgesi içeren paylaşımlarında artış olduğu kaydedildi.

İŞLERİNE YANSITIYORLAR

Çalışmada, çok sağ görüşlü polislerin, ırkçı fikirlerini işlerine yansıttıklarına da yer verildi. İngiltere’nin başşehri Londra’da evvelki ay düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan bireylerin yüzde 61’inin siyah olduğu kaydedildi. Bu durumun ırkçı görüşlerin güvenlik güçleri ortasında yaygınlaşması ile hakikat orantılı olduğuna işaret edildi. İngiliz polislerin ayrıyeten siyahi çocuklara yönelik taciz hareketinde bulunduğu da kaydedildi.

Müslüman bayana saldırıp başörtüsünü yırttı

Alman basınında yer alan haberlere nazaran, başşehir Berlin’in Weissensee semtinde ırkçı bir kişi Müslüman bir bayana saldırdı ve başörtüsünü yırttı. 37 yaşındaki ırkçının, restoranda yemek yediği sırada 39 yaşındaki bayana saldırdığı ve darp ettiği kaydedildi. Akınla ilgili emniyetin soruşturma başlattığı söz edildi. Haberde, Prenzlauer Berg semtinde ise 52 yaşındaki bir adamın iki bayana ırkçı hakaretler savurduğu, fakat gözaltına alındıktan kısa bir mühlet sonra özgür bırakıldığı söz edildi.