Ahmet Ağaoğlu: Hayatımızın yanlışını yaparız

Trabzonspor Kulüp Lideri Ahmet Ağaoğlu, şampiyonluk kupasının gerisine sığınarak bir köşeye çekilirseler Trabzonspor ismine hayatlarının yanılgısını yapmış olacaklarını söyledi. Ağaoğlu, Cumhuriyet’ten evvel Trabzon’da futbol karşılaşmaları yapıldığını belirterek, “Başarıdan uzaklaşıldığında gidip tarih mıncıklamaya gerek yok” dedi.

Trabzonspor Kulüp Lideri Ahmet Ağaoğlu, kulüp mecmuasının özel şampiyonluk sayısına röportaj verdi.

Ağaoğlu, Trabzonspor’un hangi kurallar altında olursa olsun her türlü türbülansın içinden çıkabilecek dinamiklere sahip bir kulüp olduğunu belirterek, “Ben bunu bildiğim, buna inandığım için vazifeye geldim. Sonuçta bugün gelmiş olduğumuz noktaya bakarsak haksız olduğum söylenemez. Yola çıkışım böyleydi. Bir de natürel şu; çok sevdiğim, sevdalısı olduğum kulübün kamuoyunda bu formda algılanmasına da bir isyandı benimkisi. Biraz da bu var yani işin içerisinde özetle” sözlerini kullandı.

“ŞAMPİYONLUK KUPASININ ARDINA SIĞINAMAYIZ”

“Trabzonspor için herkes elinden gelenin fazlasını yapıyor” diyen Ağaoğlu, “Bugün bakıyorsunuz Allah sıhhat versin, efsanevi liderlerimizden Şamil Ekinci bile rahatsız olmasına karşın elinden gelenin ötesinde yeniden Trabzonspor ile ilgileniyor. Öteki tüm liderlerimiz tıpkı halde. Trabzonspor’da ‘ben yapacağımı yaptım’ deyip köşesine çekilen ne bir lider ne bir yönetici var. Trabzonspor’u farklı yapan bir öteki neden de bu. Herkes elinden geleni ziyadesiyle yapıyor, hizmet etmeye devam ediyor. Benim için de şu var; borcumu ödedim diye bir şey yok. Benim bu kulübe borcum çok büyük. O denli de varsayım ediyorum ki bu borcun tamamını ödeyemeden bu dünyadan göçüp gideceğiz. Herkesten helallik istendiği yerde kendim için söylüyorum; Trabzonspor’dan da helallik istenmesini ben şahsen isterim. Zira bize çok şey verdi. Hizmet ettiğimiz yapı sıradan bir yapı değil. Hizmet ettiğimiz yapı Trabzonspor. Lakin bu yapının içine girdiğiniz vakit büyüklüğünü kavrayabiliyorsunuz. Bilhassa 1970’lerin öncesine gidersek İstanbul, Ankara veya İzmir üzere bir kentte kolaydır, her türlü imkanın olduğu lakin tekrar de imkansızlıklar varmış üzere değerlendirildiği günlerde, oralardaki insanların kimi şeyleri başarması olağan karşılanabilir. Lakin ülkenin doğusuna gittiğiniz vakit orada birtakım faaliyetleri gerçekleştirmeniz için ortaya koymanız gereken efor, örneğin İstanbul’daki bir kurum, kulüp, şirket veya kişinin göstermesi gerekenden 3-4 kat fazladır. Istırapların olduğu bir coğrafyada, o denli bir periyotta Trabzonspor ülke futbolunun çok kıymetli bir pahası oluyorsa, bunu idrak ettiğiniz an bu sizi ürpertiyor bir kere! Nasıl ağır bir sorumluluk yüklendiğinizin farkına varıyorsunuz. İşte o fark edişi yaşadığınızda da, bunun karşılığını bir şampiyonlukla, iki şampiyonlukla ödeyebileceğinizi düşünmüyorsunuz. Bu noktada maksadı şampiyonluk üzerinden söz etmek de yanlışsız değil zati. Her vakit söylediğim üzere burada kıymetli olan şey süreklilik. Sürdürülebilir başarıyı getirebilmek için ne yapıyorsak sağlam temellerin üzerine inşa etmeliyiz. Benim için bu şampiyonluk yapmaya çalıştığımız şeylerin küçük bir ödüllendirmesi… Yapmamız gereken o kadar şey var ki! Şampiyonluk kupasının ardına sığınarak yapacağımızı yaptık deyip bir köşeye çekilirsek Trabzonspor ismine hayatımızın kusurunu yapmış oluruz” açıklamasını yaptı.

“TRABZON’DA CUMHURİYET’TEN EVVEL FUTBOL KARŞILAŞMALARI YAPILIYOR”

Ahmet Ağaoğlu, kimi kulüp liderlerinin Trabzonspor’la alakalı sözlerini görünce tekrar tekrar düşündüğünü belirterek, “Kulüp başkanlığı yapacak insanların yalnızca kendi kulüpleri ile değil ülke futbolunun tarihini de aşikâr ölçüde bilme zorunlulukları var. Ülke futbol tarihinin yalnızca kendileri ile sonlu olduğunu düşünen insanların oluşturmaya çalıştığı bir algı da var. Sonraki gün ‘Parola Birinci Lig’ diye ilan verilmesinin altında yatan birtakım gerçekler var. Trabzon’da futbolun tarihi Trabzonspor ile başlamıyor. Cumhuriyet’ten evvel Trabzon’da futbol karşılaşmaları yapılıyor. Temeli çok eskiye dayanan kulüplerimiz var. İdmanocağı, Necmiati, İdmangücü İdmanocağı-İdmangücü rekabeti de Trabzon’a çok şey katmıştır. Biz rekabeti çok seven bir toplumuz, kaideler ne olursa olsun rekabetten besleniyoruz. Bizde sabah konutta başlar rekabet. Kapının dışına çıktığı vakit o rekabeti mahalle seviyesine taşırız. Mahalle karşı mahalleyle, ilçe başka ilçe ile rekabet içindedir. Doğusu batısının, merkez ilçelerinin rakibidir. Bu, Trabzonspor’u bugün bu noktaya taşınan en değerli faktörlerden birisidir. Fenerbahçe ile Galatasaray birbirleri ile rekabet ederken, Trabzon kendi içinde yaşamıştır bu rekabeti ve bu rekabet Trabzon’da futbolu çok üst düzeylere taşımıştır. Sonraki gün verilen ilanın gerisinde yatan bir öteki gerçek de şu; 1922 yılında Türkiye Antrenman Cemiyetleri İttifakı kuruluyor ve Trabzon bu kuruluşa birinci üye olan, fikstür dahilinde lokal ligini organize eden birinci üç kentten biri. Cumhuriyet Türkiyesi’nde futbol ismine basılmış olan kitap Trabzon’da merhum Süleyman İstek Kuğu’nun yayımladığı Asosyeşın Futbol kitabıdır. Özcesi futbol Trabzon’da altyapısı çok sağlam temellere dayanan bir olgu. Büyüklerimiz Birinci Lig diye bir gaye belirlerken o ulaşılmaz bir hayal değil. Zati Trabzon İdmanocağı’nın 1965’te Türkiye Kupası’nda Beşiktaş’ı elemesi, Trabzon futbolunun gücünün en besbelli göstergelerinden biriydi. Madem bu kadar güçlüydünüz, Trabzonspor daha evvel kurulsaydı, 1959’da kursaydınız diyenler var. Onlar bir şeyi ihmal ediyorlar; 1960’larda Trabzon’dan İstanbul’a kara yolu ile üç günde geliyordunuz. Bu aralıkta bir kentin kadrosunun bu türlü bir yapı içerisinde yer alması o vakit fiziki olarak aslında mümkün değil” biçiminde konuştu.

“BAŞARIDAN UZAKLAŞTIĞINIZ ZAMAN…”

Trabzon eksenli bir futbol dünyası oluşturulmadığını belirten Ağaoğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“İşte Trabzon eksenli bir futbol dünyası oluşturuluyor diyen insanlara verilecek en hoş karşılık bu. Trabzon eksenli bir futbol dünyası oluşturulmuyor, oluşturulmaya da çalışılmıyor. Trabzon futbolu bu ülkede futbol oynanmaya başlandığı günden itibaren var olan bir olgu. Artık bunun kime ne kazandıracağı değerli. Tüm bunları yaptığımız vakit topluluğumuza, kulübümüze ve ülke futboluna ne kazandırıyoruz. Ben bunu şu halde görüyorum; günümüzde muvaffakiyetten uzaklaşmaya başladığın vakit tarihe bakmaya, tarihi kurcalamaya başlıyorsun. Benim aslında köklerim muhakkak. 1967 yılında Federasyon Lideri Orhan Onur Apak’ın fakat birebir vakitte Hasan Polat’ın takviyesiyle Trabzonspor kuruluyor. Bunun öncesinde Trabzonspor’un yapı taşı bu kulüpler. Bu kulüplerin derinlerine baktığınız vakit 1. Dünya Savaşı’ndan da evvel, 20. yüzyılın başına kadar gidiyor. Biz bunları bilelim, ancak muvaffakiyetten uzaklaştığınız vakit gidip tarihi mıncıklamaya gerek yok. Dikkati alıp burada öbür bir yere çekmeye gerek yok. Lakin tarihimizi genç kuşaklara anlatabilmemiz lazım. Bunu çok önemsiyorum.”

ALTYAPIDA UYGULANACAK MODEL

Ağaoğlu, “Önümüzdeki sene uygulamaya koyacağımız bir model üzerinde çalışıyoruz. Lakin evvel şu transfer periyodunu ve Şampiyonlar Ligi sürecini bir atlatalım da. Bu dış takviyeli bir model, bu modeli hayata geçirmek istiyoruz. Sistem, program ve kontrol açısından dış dayanaklı diyebilirim. Lakin öncesinde atlatmamız gereken süreçler var. Ondan sonra altyapımız yeni bir yol haritası doğrultusunda yine programlanacak. Performans tahlili daima olarak yapılacak, gelişim göstermeyen, yetersiz kalınan noktalar rehabilite edilecek ve bu biçimde yola devam edilecek. Bununla ilgili çalışmaları şimdiden başlattık” tabirlerini kullandı.