9 köpek meyyit bulundu, 25 köpek kayboldu

Antalya’da son günlerde yaşanan köpek vefatlarına yenileri eklendi. Muratpaşa’da ölen 30 köpeğin akabinde bu sefer Konyaaltı ilçesindeki ormanda 9 köpek meyyit bulundu, 20’si yavru, 25 köpek ise ortadan kayboldu.

Muratpaşa ilçesi Meydankavağı Mahallesi’nde 15 gün evvel başlayan ve 30’u bulan köpek ölümlerinin akabinde bu kere Konyaaltı ilçesi Uncalı Mahallesi 1289 Sokak’taki ormanda 9 köpek meyyit bulundu, 20’si yavru 25 köpek ise ortadan kayboldu. Mahalleli, köpeklerin ortada olmadığını ve alanda çok sayıda kemik ile cerrahi eldiven olduğunu gördü. Ormana da giren mahalleli, burada köpek ölüleri ile karşılaştı. Durumu 112 Acil Davet Merkezi’ne bildiren mahalleli, toplumsal medyadan da örgütlendi.

İhbar üzerine bölgeye polis ve zabıta grupları sevk edildi. Antalya Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatı ile meyyit bulunan köpeklerden örnekler alındı, kemik ve cerrahi eldivenler de inceleme için topladı. Takımlar, ayrıyeten civarda bulunan kamera kayıtlarını da incelemeye aldı.

‘TOPLUM OLARAK VİCDANIMIZI BU KADAR MI KAYBETTİK’

Hayvanseverlerden Berrin Özkan, “Bugün köpeklerimiz yeniden can vererek, çok acı halde iç organları parçalanarak öldü. Artık buna dayanamıyoruz. Bizim hayvanseverler olarak sabrımız mı deneniyor, vicdanımız mı sorgulanıyor? Bilmiyorum lakin yetkililerin bu işi çözmesi gerekiyor. Daha evvel Muratpaşa ilçesi Meydankavağı Mahallesi’nde birçok hayvanımız ölerek, kaybımız oldu.

Sinirlerimiz çok bozuldu. Herkesten ve tüm yetkililerden çok rica ediyorum; bu işi lütfen artık çözün. Öldüren bireyler Havrita’yı (Başıboş köpek haritası) kuranlar mı? Kimlerin eli var? Ellerine ne geçiyor bu kadar hayvanı öldürdükleri vakit? Toplum olarak vicdanımızı bu kadar mı kaybettik? Herkesten hassaslık bekliyoruz. ‘Antalya’daki katliama dur’ diyecek yetkililer istiyoruz” dedi.

‘YALVARACAK DURUMA GELDİK’

Mahalleliden Erkan Er ise “Bizim her bölgede hayvanları besleyen arkadaşlarımız var. Arkadaşımız beslemesini yaptıktan sonra yavru hayvanları seviyor. Besleme işini yaptıktan sonra meskenine giden arkadaşımız kendisinden sonra bir otomobilin geldiğini görüyor. Sonrasında denetim etmeye indiğinde hayvanların hiçbirini bulamıyor.

İlk başta hayvanların sıcaklardan ötürü gölgelik alanlara gidip, uyuyacağını düşünüyorduk. Ama makus kokular gelmeye başlayınca arkadaşımız bu işin peşini bırakmıyor ve bu durum yaşanıyor. Yalnızca hayvan olarak bakmamalıyız. Çocuklarımız buralarda oynuyor. Yetkililer artık bu işe bir tahlil bulsun. Kim yaptıysa, bulsunlar. Buradan yalvarıyoruz, yalvaracak duruma geldik” diye konuştu.

Kendisinin 3 köpek ölüsü gördüğünü lisana getiren Er, alanda et ile kemik kesimleri ve cerrahi eldivenler bulunduğunu belirterek, olayın peşini bırakmayacaklarını söyledi.

‘KİMSEYE ZİYANLARI YOKTU’

Ağlayarak köpeklerin kimseye ziyanı olmadığını anlatan Deniz Ada Ünsal (13) da “Onların kimseye ziyanı yok, hiçbir kabahati yok. Kendi hallerinde yaşıyorlardı. Niçin bu türlü yapıyorlar?” diye sordu.

Köpekleri ve yavrularını komşularıyla birlikte tertipli beslediklerini belirten mahalleliden Emine Yüzmüş ise “Buradaki hayvanlara sistemli olarak bakıyorduk. Kışın yuvalarını bile yapıyorduk. Bunların hiç kimseye ziyanı yoktu. Buradaki köpeklerin bugüne kadar kimseye ziyan verdiğini görmedim. Birkaç gündür sayılarını az görüyorduk lakin aklımıza zehirlenme durumu gelmedi. Büyüdükleri için etrafta gezdiklerini düşündük. Burada 20’ye yakın yavru vardı” dedi.

‘HUKUKİ SÜRECİ SIKI BİR FORMDA TAKİP EDİYORUZ’

Antalya Barosu Hayvan Hakları Konseyi da köpek vefatlarına dair açıklama yaptı. Avukat Çağla İlknur, “Antalya Barosu Hayvan Hakları Şurası olarak tüzel süreci sıkı bir halde takip ediyoruz. Bu Havrita uygulaması aracılığıyla yapılan hareketler gerek TCK gerek Hayvanları Muhafaza Kanunu bakımından hata teşkil ediyor.

Bu aksiyonları yapan şahısların tüzel boyutta en ağır biçimde ceza alması için elimizden geleni yapacağız. Bu etapta tüm vatandaşlarımızın da yaşadıkları bölgelerde işaretleme olması halinde şikayetçi olmasını talep ediyoruz. Hem meslektaşlarımız hem kolluk çalışanlarımız hem de hayvansever tüm vatandaşlarımız ile birlikte sokakta yaşayan canları koruyacağız” tabirlerini kullandı. (DHA)