6’lı masanın ‘Kurumsal Islahatlar Komisyonu’ raporu açıklandı

Altılı Masa’yı oluşturan CHP’den Faik Öztrak, DEVA’dan İbrahim Çanakcı, DP’den Bülent Şahinalp, GP’den Feridun Bilgin, UYGUN Partiden Durmuş Yılmaz ve SP’den Sabri Tekir

CHP Genel Lideri Yardımcısı Faik Öztrak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

TÜİK SORUNU

Kurumsal kapasitede yaşanan büyük yıkım sonucunda ağır bir idare krizi baş göstermiştir. Delik deşik olan kamu ihale sistemi, şeffaf olmayan ihalelerle dağıtılan kamu özel işbirliği modeli, Merkez Bankası rezervlerinin satılması kamu maliyesini ağır yükler altına sokmuş, disiplin bozulmuştur.

Güvenilirliği en ağır yara alan kurumlardan biri TÜİK olmuştur. TÜİK’in başta enflasyon olmak üzere işsizlik, büyüme, yoksulluk üzere datalarına itimat kalmamıştır. Bu durum tüm yurttaşlarımızda haklarının yenildiği münasebeti ile infiale neden olmaktadır. Datalarla oynanması da problemlerin tahlilini imkansız hale getirmektedir.

“HASAR TESPİT KURULU OLUŞTURULACAKTIR”

Ülkenin risk primi 800 baz puanı aşmıştır. Bu dünyada bizim de içinde olduğumuz ligde en yüksek primdir. Altılı Masa olarak mevcut hükümetin iktisatta neden olduğu yıkımın görünenden daha ağır olduğunu biliyoruz.

İktidara gelir gelmez birinci işimiz cumhurbaşkanına bağlı ehil şahıslardan bir hasar tespit kurulu oluşturulacaktır. Bu raporun hazırlanmasında emeği geçen beş arkadaşıma teşekkür ediyor, art planda çalışan herkese de başka ayrı hürmetlerimi sunuyorum.

‘MERKEZ BANKASI PRESTİJLİ BİR KURUM OLACAK’

Saadet Partisi Genel Lider Yardımcısı Sabri Tekir, Durum ve Hasar Tespit Kurulu’nun kurumlarda data ve bilgi talep etme konusunda tam yetkili olacağını söyledi. Tekir, “Komisyon data kalitesiyle ilgili sıkıntıları, kamu ziyanlarını, riskleri cumhurbaşkanına rapor edecek” sözlerini kullandı.

İYİ Parti Genel Lider Yardımcısı Durmuş Yılmaz da raporda Merkez Bankası’nın enflasyonu kalıcı olarak tek haneli sayılara indirilmesi maksadına yönelik olarak hükumet ile belirlediği enflasyon gayesi ve kur rejimi çerçevesinde elindeki araçları bağımsız halde kullanan ve karar alan, prestijli bir kurum olmasının hedeflendiğini söyledi.