1963’te başladığı hukuk fakültesini 59 yıl sonra tamamladı

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başladığı eğitimini 59 yıllık ortanın akabinde Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi (EYBÜ) Hukuk Fakültesi’nde 77 yaşında tamamlayan Erol Kahraman, gençlerle kep takıp mezuniyetini kutladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran EBYÜ Hukuk Fakültesi, 26. devir öğrencileri için fakülte yerleşkesinde merasim düzenledi.

Merasimde, 1963’te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanan lakin birinci sınıfta okulu bırakmak zorunda kalan Erol Kahraman da yer aldı.

Erzincan’da uzun vakit kitapçılık yapan, yıllardır da kitaplara olan ilgisini hiç kaybetmeyen Kahraman, 2013’te üniversiteler için çıkan aftan faydalanarak üniversite hayatına döndü.

Ankara Hukuk Fakültesi’ndeki kaydını EBYÜ Hukuk Fakültesi’ne alarak etkin eğitimini devam ettiren Kahraman, 26. periyot mezunlarla birlikte kep takıp mezun oldu.

‘HUKUK OFİSİ AÇMAYI DÜŞÜNMÜYORUM’

Eşi ve çocukları ile birlikte merasime katılan Erol Kahraman, gazetecilere yaptığı açıklamada, diplomasını aldıktan sonra hukuk ofisi açmayı düşünmediğini söyledi.

Eğitim hayatı boyunca yaşadıklarını anlatan Kahraman, “O devirler esasen Türkiye’de İstanbul ve Ankara hukuk vardı. Bize verilen bu geniş imkanları, ailemizin katkılarını falan değerlendirmeden maalesef okulu terk ettik. Bitiremeden birinci sınıftan ayrıldım. Ondan sonra aslında ticaret hayatımız başladı. Erzincan’da kitabevi ile ticaret hayatına başladım” dedi.

Okulu bıraktıktan sonra birçok affın çıktığını lakin kısa vadeli eğitimin tamamlanması gerektiği için müracaat etmediğini söz eden Kahraman, son çıkan aftan yararlanarak tekrar eğitim hayatına başladığını lisana getirdi.

‘YEREL İDARELER İKİNCİ SINIFTAYIM’

“İnzivaya çekilmek üzere 2015’te tüm işlerini bıraktığını ve o sırada okul hayıtının başladığını” söyleyen Kahraman, şöyle devam etti:

“Ben bu ortada açık öğretim mahallî idarelere devam ediyorum. İkinci sınıftayım, cumartesi-pazar imtihanlarımız var. Bakalım inşallah muvaffakiyetle verirsek oradan da mezun olacağım. Aileme karşı da bir misyonu yaptım. Babam göremedi gerçi ancak içimde kalan bir ukde bunu bitirmek benim için çok büyük bir talih.”

REKTÖR AKIN LEVENT: İKİMİZİN DE GÖZLERİ DOLDU

EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, muvaffakiyetinden ötürü Kahraman’ı tebrik etti, hayatında muvaffakiyetler diledi.

Kahraman’ın azmine dikkati çeken Levent, “İlimizin değerli insanlarından çocukluğumuzdan beri tanıdığımız Erol Kahraman abimiz hukuk fakültesini bitirdiğini görüyorum. Kendisinin gözleri doldu, benim de gözlerim doldu. Uzun yıllardır tanıyorum ve bedel verdiğim bir insan. Kendisinin EBYÜ Hukuk Fakültesi’ni bitirmesi de bizim için de farklı bir paha. O denli sanıyorum ki kendisi için de farklı bir değere sahiptir. Bundan sonraki hayatında muvaffakiyetler diliyorum” tabirlerini kullandı.

Mezun olan 370 öğrenci, evvel yemin etti akabinde keplerini havaya atıp kolbastı oynadı, halay çekti.

Merasime, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Döner, öğrenciler ve aileleri katıldı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.